Artykuły

Śląskie. Tydzień trzech premier

Najbliższy tydzień na śląskich scenach rozpocznie się i zakończy premierami. Aż trzema.

W Teatrze Śląskim w Katowicach prapremiera "Rebelii", w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej premiera spektaklu dla młodzieży pt. "Pierścień i Róża" [na zdjęciu], a na deskach Gliwickiego Teatru Muzycznego familijny musical "Dźwięki muzyki", wystawiany w Polsce dopiero po raz drugi.

Maraton premier rozpocznie się w Teatrze Lalek Banialuka w Bielsku-Białej, gdzie w piątek 21 marca o godz. 18 odbędzie się premiera widowiska muzycznego "Pierścień i Róża" na podstawie baśni Williama Makepeace'a Thackeraya, XIX-wiecznego pisarza i satyryka. Myli się jednak ten, kto myśli, że na scenie zagości nieaktualna ramotka.

Nic bardziej mylnego. Po pierwsze, historia o księciu Lulejce, władcy Paflagonii i Rózi, posiadaczce magicznego pierścienia, nie zestarzała się dzięki uniwersalnym treściom, jakie przemycił w niej Thackeray. To klasyczna baśń o miłości, wychwalająca skromność i honor, a ganiąca pychę, chciwość i niecierpliwość. A przesłanie jej brzmi: przedmioty, magiczne figurki i amulety nie przynoszą szczęścia - przynosi je drugi człowiek.

Po drugie, adaptacją i reżyserią "Pierścienia i Róży" zajął się Paweł Aigner, który słynie w teatralnym świecie ze świetnych, ożywczych i nietuzinkowych realizacji klasycznych dzieł.

Niezwykłą wizję reżysera uzupełniają abstrakcyjna scenografia i kostiumy autorstwa Pavla Hubieki, oryginalna choreografia Karoliny Garbacik oraz piękna muzyka Zbigniewa Karneckiego do znakomitych piosenek Macieja Wojtyszki.

W czwartek 27 marca o godz. 18.30 na Scenie Kameralnej Teatru Śląskiego w Katowicach prapremiera spektaklu "Rebelia" na podstawie książki Mariusza Sieniewicza. Spektakl reżyseruje Ewa Wyskoczyl, twórczyni autorskiego Teatru ZL w Tarnowskich Górach.

Wyskoczyl to reżyserka spektakli z pogranicza teatru alternatywnego, performance'u, niejednokrotnie przełamująca w swoich realizacjach różne tabu, które czasem przekraczają granice dobrego smaku, ale nieustannie prowokują publiczność do myślenia.

W "Rebelii" razem z aktorami-nestorami śląskiej sceny: Marią Stokowską, Bogumiłą Kożusznik-Kurosadową, Bernardem Krawczykiem i Romanem Michalskim wypowie się na temat kultu młodości, który każe traktować starszych jako niepotrzebny element codzienności.

Spektakl ten podobno zaniepokoi młodych, a starszych ucieszy. W każdym razie nie ma mowy o kolejnej sentymentalnej produkcji o spokojnej starości.

Także w czwartek 27 marca o godz. 19 premiera musicalu "Dźwięki muzyk" w reżyserii Marii Sartovej. Przebój Richarda Rodgersa i Oscara Hammersteina II, najsłynniejszego autorskiego duetu w dziejach Broadwayu w naszym kraju zostanie wystawiony dopiero po raz drugi.

Kanwą musicalu jest prawdziwa historia Marii Augusty Kutchery, która ze skromnej guwernantki awansowała na żonę kapitana Georga von Trappa. Sztuka, mimo że powstała kilka dekad wstecz, jest wciąż aktualna w treści, gdyż porusza wiele istotnych dla współcześnie żyjących ludzi problemów jak etyka, moralność i religia. Warstwa muzyczna obfitująca we wpadające w ucho piosenki uzupełnia libretto.

Okazją do zorganizowania premiery w środku tygodnia jest 53. Międzynarodowy Dzień Teatru przypadający właśnie w ten dzień.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji