Artykuły

Warszawa. Dziś wręczenie "Henryków 2014"

24 marca o godz. 12 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego, z okazji Światowego Dnia Lalkarstwa, odbędzie się uroczystość wręczenia Henryków 2014, nagród przyznawanych wybitnym twórcom polskiego teatru lalkowego.

Nagroda Henryk została ustanowiona przez Zarząd Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP w maju 2009 roku, jest to nagroda indywidualna, przyznawana rokrocznie za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz za całokształt pracy artystycznej w dziedzinie teatru lalek.

Laureatami Henryków 2014 są: Grzegorz Kwieciński (reżyser, autor ponad siedemdziesięciu realizacji teatralnych w teatrach lalkowych i dramatycznych; od 1978 roku prowadzi autorski Teatr Ognia i Papieru, w którym zrealizował czternaście spektakli prezentowanych i nagradzanych na najważniejszych festiwalach teatralnych w Polsce i na świecie; wyróżniony Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze - Gloria Artis" oraz dwoma nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego oraz Nagrodę Młodych im. S. Wyspiańskiego) i Elżbieta Węgrzyn (aktorka, stworzyła kilkadziesiąt niezapomnianych ról na scenach Opolskiego Teatru Lalek im. Alojzego Smolki, Teatru im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze oraz w Teatrze Animacji w Poznaniu, wielokrotnie nagradzana na festiwalach teatrów lalkowych, otrzymała także Nagrodę Dyrektorów Teatru Animacji - za osiągnięcia artystyczne oraz Nagrodę "Biały Bez" w kategorii najlepszy aktor teatrów poznańskich przyznawana przez publiczność w 2010 roku).

Patronem Nagrody HENRYK jest Henryk Ryl (1911-1983), reżyser teatru lalek, dramaturg, teoretyk teatru, publicysta, nauczyciel, założyciel Teatru Lalek Arlekin w Łodzi (1948 r.), wieloletni redaktor pisma "Teatr Lalek". Henryk Ryl zaangażowany był także w działalność społeczną na rzecz środowiska lalkarskiego. Przyczynił się do rozwoju teatru lalek w Polsce, dzięki niemu w 1950 r. powstała Sekcja Teatrów Lalek SPATiF (obecnie ZASP), której przez wiele kadencji Henryk Ryl był przewodniczącym. Był również współzałożycielem i wieloletnim przewodniczącym Polskiego Ośrodka Lalkarskiego UNIMA.

Podczas uroczystości 24 marca br. odbędzie się także pokaz dyplomu indywidualnego Dominiki Byrskiej "O ubogim szewcu i chciwym młynarzu" (na podstawie Gustawa Morcinka zrealizowanego w ramach przedmiotu "Małe formy teatralne", pod opieką pedagogiczną Krystiana Kobyłki PWST Wrocław) oraz prezentacja etiud studentów pierwszego roku warszawskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza, Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, przygotowanych pod opieką prof. Krzysztofa Raua, Magdaleny Kiszko-Dojlidko i Jacka Dojlidko.

Obchody Światowego Dnia Lalkarstwa w Instytucie Teatralnym zakończy panel dyskusyjny pt. "Teatr lalek bez lalek" moderowany przez Halinę Waszkiel. Organizatorem wydarzenia jest Zarząd Sekcji Teatrów Lalkowych ZASP oraz Polski Ośrodek Lalkarski POLUNIMA.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji