Artykuły

Częstochowa. Festiwal im. Kaliny Jędrusik od jutra

Edyta Geppert będzie bohaterką tegorocznego VII Festiwalu im. Kaliny Jędrusik. Koncert laureatów odbędzie się dzień później.

Jak przypomniała Ada Plaszczyk z organizującego festiwal Ośrodka Promocji Kultury Gaude Mater, festiwal upamiętnia Kalinę Jędrusik, akcentując jej związki z Częstochową. Jednocześnie promuje wartościowe piosenki.

Zainauguruje go w piątek koncert Edyty Geppert. W sobotę artystka zasiądzie w jury Konkursu Dobrej Piosenki. Zakwalifikowano do niego 21 osób z całej Polski - 19 kobiet i 2 mężczyzn.

- Każdy zaśpiewa dwie piosenki. Jedną Edyty Geppert, drugą dowolną, przy czym sugerujemy, by była to piosenka Kaliny Jędrusik i wielu uczestników właśnie na jej utwory się zdecydowało - powiedziała PAP Ada Plaszczyk.

Festiwal zakończy sobotni koncert laureatów oraz recital ubiegłorocznej zdobywczyni Grand Prix Igi Kozackiej - studentki wokalistyki jazzowej Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego w Katowicach. Zaśpiewa piosenki Agnieszki Osieckiej, Kabaretu Starszych Panów, Włodzimierza Korcza i Czesława Niemena.

Kalina Jędrusik urodziła się 5 lutego 1930 r. w Gnaszynie (niektóre źródła jako datę urodzin podają 1931 r.), który jest obecnie dzielnicą Częstochowy. Jej ojciec, Henryk Jędrusik, był pedagogiem, nauczycielem, senatorem II Rzeczypospolitej. Po studiach aktorskich w Krakowie Kalina Jędrusik trafiła w 1953 r. do Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie już pierwszymi rolami zwróciła na siebie uwagę.

Kariera teatralna Jędrusik objęła później występy na scenach teatrów warszawskich; wielką popularność przyniósł jej telewizyjny Kabaret Starszych Panów (1958-1966), gdzie wykonywała piosenki Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, m.in. niezapomniane "S.O.S.", "Bo we mnie jest seks", "Zmierzch", "Ciepła wdówka na zimę", "Nie, nie nie budźcie mnie".

Role filmowe Jędrusik to m.in.: Lucy Zuckerowa w "Ziemi obiecanej" Andrzeja Wajdy (1975), Helena Księżakowa w "Jowicie" Janusza Morgensterna (1967), Anna w "Spóźnionych przechodniach" Jana Rybkowskiego (1962), Joanna w komedii kryminalnej Jana Batorego "Lekarstwo na miłość" (1965) oraz - będąca ostatnią w jej filmowej karierze - nauczycielka śpiewu w "Podwójnym życiu Weroniki" Krzysztofa Kieślowskiego (1991). Jędrusik wykreowała też bardzo wiele ról w Teatrze Telewizji.

Aktorka zmarła 7 sierpnia 1991 r. w Warszawie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji