Gdynia. Premiera "Przygód Sindbada Żeglarza" w Muzycznym
Musical "Przygody Sindbada Żeglarza" według utworu Bolesława Leśmiana z 1913 r. wystawi w sobotę Teatr Muzyczny w Gdyni. Spektakl wyreżyserował Jarosław Kilian, a muzykę skomponował Grzegorz Turnau. Jest to ich debiut na gdyńskiej scenie.
Obaj artyści współpracowali już razem przy kilku innych spektaklach.
- "Opowieść o Sindbadzie to jest podróż inicjacyjna; podróż, którą każdy z nas wiedziony ciekawością musi odbyć, żeby poznać samego siebie. Leśmian inspirując się "Baśniami z tysiąca i jednej nocy" stworzył fantastyczną opowieść o potrzebie przygody, potrzebie ruszenia w podróż - powiedział w środę dziennikarzom Jarosław Kilian, dla którego jest to debiut reżyserski w Teatrze Muzycznym w Gdyni.
Dodał, że spektakl jest próbą stworzenia "polskiego musicalu, śpiewogry". Zapewnił jednocześnie, że także dla starszych widzów powinien być atrakcyjny. - Chcieliśmy bardzo, aby to był spektakl familijny, żeby cieszył najmłodszych, ale też, żeby nie nudzili się na nim rodzice i dziadkowie. Ten spektakl jest adresowany do wszystkich, którzy mają w sobie trochę dziecka i dziećmi są podszyci - wyjaśnił.
- Istotą zamysłu inscenizacji jest pomost przez widownię, która jest okrętem, a żaglem tego okrętu jest kurtyna. W ten sposób aktorzy marynarze są takimi przewodnikami dusz, którzy przewożą widzów do krainy wyobraźni - podkreślił Kilian, który wraz z ojcem Adamem Kilianem przygotował także scenografię do spektaklu.
"Przygody Sindbada Żeglarza" są także debiutem w Teatrze Muzycznym w Gdyni dla Turnaua jako autora muzyki do spektaklu. Artysta przyznał, że wystąpił na gdyńskiej scenie 20 lat temu, ale jako aktor w "Nieszporach Ludźmierskich", a później grywał tu swoje koncerty.
- Pisanie muzyki do takiej baśni wymaga raczej sięgnięcia do własnych doświadczeń, lektur i wspomnień z dzieciństwa. W moim przypadku były to na przykład książki, w których zderzały się ze sobą nierealne światy, gdzie istniała pewna umowność - powiedział Turnau.
Muzyk przyznał, że widz usłyszy w sztuce egzotyczne dźwięki.
- Staraliśmy się wykorzystać to, co się kojarzy z muzyką orientalną i jest jej emblematem, dodatkową ozdobą, tak jak biżuteria. To nie jest tak, że oparliśmy całą orkiestrę o instrumenty etniczne, ale tu i ówdzie pojawiają się takie brzmienia, które pozwalają wyobrazić sobie, że bohaterowie naprawdę znajdują się w Bagdadzie i tych miejscach, gdzie umieszcza ich autor libretta - objaśnił Turnau.
Jarosław Kilian ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim (1986) i reżyserię na warszawskiej PWST (1990), odbył staż u Petera Brooka w Wiedniu. Od 1990 r. pracuje w teatrach dramatycznych i operowych w całej Polsce. Ma na swoim koncie ponad 40 spektakli teatralnych, widowisk plenerowych i telewizyjnych.
Do jego ważniejszych realizacji teatralnych należą: "Komedia omyłek" Williama Szekspira (Teatr Kochanowskiego w Opolu, 1991), "Balladyna" Juliusza Słowackiego (Teatr Powszechny w Warszawie, 1994), "Kartoteka" Tadeusza Różewicza (Teatr Miejski w Gdyni, 1994) oraz spektakle w Teatrze Polskim w Warszawie m.in. "Pastorałka" Leona Schillera (1996), "Sen nocy letniej" Williama Szekspira (1998), "Zielona Gęś" Konstantego Gałczyńskiego (2000), "Don Juan" Moliera (2001), "Odyseja" według Homera (2005). Ostatnio zrealizował dramat muzyczny Toma Stopparda i Andre Previna "Pacjent EGBDF" (Every Good Boy Deserves Favour) (2012) w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie.
Grzegorz Turnau jest wokalistą, kompozytorem, pianistą i autorem tekstów. Debiutował jeszcze jako licealista w 1984 r., wygrywając XX Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie. Następnie trafił do Piwnicy pod Baranami, gdzie występował i współtworzył jej repertuar do 1997 r. Nagrał czternaście albumów solowych. Skomponował muzykę do filmu "Zakochany anioł" Artura "Barona" Więcka i "Niezawodny system" Izabeli Szylko. Jest autorem muzyki do ponad 20 spektakli teatralnych.
Adaptację "Przygód Sindbada Żeglarza" na potrzeby gdyńskiego spektaklu przygotował scenarzysta, reżyser i dziennikarz Andrzej Rychcik. W latach 1993-2000 pracował w TVP m.in. piastując stanowiska redaktora naczelnego "Pegaza" - szefa Redakcji Publicystyki Kulturalno-Społecznej i Widowisk Artystycznych. W następnych latach był m.in. szefem redakcji publicystyki Programu III Polskiego Radia. Obecnie jest wicedyrektorem TVP1.