Artykuły

Czarodziejska opera

Dzięki świeżo nawiązanej współpracy pomiędzy Tea­trem Wielkim w Poznaniu i Filharmonią Kaliską miłośnicy opery nad Prosną mieli okazję obejrzeć w przedostatni weekend (17-18 lutego) pełen spektakl operowy - "Czarodziejski flet" Mo­zarta w reżyserii Marka Weissa-Grzesińskiego, z dekoracjami Wiesława Olko, kostiumami Ry­szarda Kaji i choreografią Izadory Weiss. Poznańskim śpie­wakom i tancerzom towarzyszy­ła, po raz pierwszy występująca w tej roli, kaliska orkiestra sym­foniczna pod dyrekcją Tadeusza Wicherka.

Ilustrowana wspaniałą muzy­ką, baśniowa opowieść o mło­dym księciu, który chcąc zdobyć wybrankę swego serca, poddaje się wielu trudnym próbom życio­wym, aby w końcu dostąpić naj­wyższych wtajemniczeń - spodo­bała się kaliszanom. Spektakl nagrodzono owacją, a najwięcej braw zebrał zabawny Papageno - znakomity w tej roli Jaromir Trafankowski.

Pomysł przeniesienia poznań­skiej inscenizacji na kaliską sce­nę wyszedł od dyrektora Teatru Wielkiego w Poznaniu Sławomi­ra Pietrasa, który przed laty wprowadzał kaliszan w kulisy operowej kuchni podczas "war­sztatów operowych". Ale inspira­cja do poznańsko-kaliskiego ma­riażu zrodziła się podobno pod­czas rozmów z marszałkiem wo­jewództwa wielkopolskiego Stefanem Mikołajczakiem. Cho­dziło przede wszystkim o to, aby poznański zespół występował także w innych ośrodkach woje­wództwa popularyzując sztukę operową; a z drugiej strony - aby uświadomić władzom lokalnym, co to jest opera i dlaczego musi tak drogo kosztować, a tym sa­mym pozyskać większe środki.

Przeniesienie tak dużej insceni­zacji na stosunkowo niewielką ka­liską scenę było dość ryzykowne. Zgodziłem się na przeniesienie tej opery do Kalisza z oporami - przyznał reżyser widowiska Ma­rek Weiss-Grzesiński. - Zespół nie protestował bo jest przyzwycza­jony do takich sytuacji. Z tym spektaklem dużo jeździliśmy po świecie. Byliśmy min. w Niem­czech i Francji występowaliśmy na różnych festiwalach. Każdy taki występ wymaga przede wszystkim dopasowania dekoracji do sceny. A artyści muszą się dostosować do tych zmian. Tutaj było wyjątkowo ciężko, bo scena jest o połowę mniejsza od naszej. Ale myślę, że wyszło nieźle!

Orkiestra symfoniczna nie jest przygotowana do grania operowe­go - tłumaczył Tadeusz Wicherek, który ma sporo doświadczeń ope­rowych, a przed laty pracował już nad "Czarodziejskim fletem" w Teatrze Wielkim w Warszawie. - Musieliśmy więc dużo pracować przede wszystkim nad artykulacją. Tutaj tekst determinuje spo­sób grania. Dlatego też w czasie prób cały czas śpiewałem, aby to uświadomić muzykom...

Wicherek jest rasowym dyry­gentem operowym - zapewniał reżyser poznańskiego widowiska.

- Dla mnie jest to najwyższa kate­goria w tym zawodzie. Każdy dy­rygent operowy może poprowa­dzić orkiestrę symfoniczną, ale nie każdy dyrygent symfoniczny poradzi sobie z operą. Tutaj trze­ba być z ludźmi na scenie, oddy­chać z nimi, śpiewać... A w razie awarii ratować sytuację. Tutaj dyrygent trzyma w ręku cały spektakl.

Obaj panowie zgodnie też za­pewniali, że współpraca kalisko-poznańska będzie kontynuowana. A za największy mankament kaliskich występów uznali zbyt małą scenę i liczbę garderób. Nic więc dziwnego, że w kuluarach toczyły się rozmowy z władzami miast na temat budowy w Kali­szu reprezentacyjnego gmachu, w którym wreszcie znalazłaby swą siedzibę Filharmonia Kalis­ka, a także swobodnie mogłyby występować duże zespoły opero­we. Goście z Poznania ostrzegali jednak przed koncepcją łączenia sali koncertowej i sportowej.

W takich obiektach presja ko­mercyjna jest tak duża że nie ma już miejsca na prawdziwą sztukę. Nie można myśleć tylko o pienią­dzach, bo wówczas nawet naj­ważniejsze wydarzenia kultural­ne przegrywają np. z Gołotą. Ani opera ani Filharmonia, ani teatr nie muszą być dochodowe! Trze­ba zbudować gmach "na wyrost" - na 50 lat do przodu...

Podobno ojcowie miasta Kali­sza słuchali tych słów z dużym zrozumieniem.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji