Artykuły

Warszawa. Spotkanie z Emilem Lansmanem w IT

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ul. Jazdów 1, zaprasza 26 marca o g. 18:00 na spotkanie z Emilem Lansmanem, belgijskim wydawcą i animatorem życia teatralnego.

Wciśnięta między dwa olbrzymie ośrodki artystyczne - Francję i Niemcy - Belgia długo szukała swojego miejsca na kulturalnej mapie powojennej Europy. Kraj, latami identyfikowany jako ojczyzna sztuki zachowawczej i często zaściankowej (bo służącej źle pojmowanej misji narodowej) jest dziś jednym z najważniejszych ośrodków działań artystycznych, które niekoniecznie oddziałują siłą lokalnej specyfiki, ale włączają się w międzynarodowe prądy artystyczne i struktury organizacyjne. To oczywiście po części wpływ obecnej sytuacji politycznej tego kraju, który - dzięki ulokowaniu w Brukseli siedzib wielu ważnych instytucji międzynarodowych - stał się ośrodkiem wieloetnicznym i uprzywilejowanym miejscem spotkań różnorodnych kultur. Ale w znacznej mierze jest to wynik działań pokolenia wybitnych organizatorów życia artystycznego, które doszło do głosu trzy dekady temu: Belgia otworzyła się na działania młodych twórców urodzonych w tym kraju, ale stała się także pierwszym przystankiem na drodze do europejskiej i światowej kariery dla autorów z europejskich krajów rozwijających się i z innych kontynentów.

Jednym z najważniejszych architektów tego nowego systemu kulturalnego Belgii jest Emile Lansman, który - nie rezygnując z propagowania kultury frankofońskiej, zwłaszcza belgijskiej - umiał zainteresować Belgów twórczością innych narodów. Przyczynił się jednocześnie do większej otwartości belgijskiego środowiska teatralnego na nowy dramat, umiał zachęcać dramatopisarzy i reżyserów do bliższej współpracy, potrafił zjednywać sztuce sceny nowych widzów.

Spotkanie z Emilem Lansmanem będzie poświęcone współczesnej sytuacji teatralnej w Belgii - sposobom promowania twórczości dramatycznej, miejscu teatru w życiu kulturalnym tego kraju i relacjom kultury walońskiej z twórczością zagraniczną.

'CZŁOWIEK DRAMATOPISARZY'

Rozmowę tłumaczoną przez Jana Nowaka poprowadzi Piotr Olkusz.

współorganizator: DRAMEDUCATION

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji