Artykuły

Poznań. Lalkowy Henryk dla Elżbiety Węgrzyn

Elżbieta Węgrzyn, aktorka Teatru Animacji, otrzymała - przyznawaną przez Sekcję Teatrów Lalkowych ZASP nagrodę Henryk za wybitne osiągnięcia artystyczne oraz za całokształt pracy artystycznej w dziedzinie teatru lalek. Jest to nagroda indywidualna, którą każdego roku honorowani są wybitni twórcy z całego środowiska.

Patronem nagrody jest Henryk Ryl (1911-1983) lider polskiego lalkarstwa, reżyser teatru lalek, dramaturg, teoretyk teatru, publicysta, nauczyciel, wieloletni redaktor pisma "Teatr Lalek, założyciel Teatru Lalek Arlekin w Łodzi (1948r.). Mocno zaangażowany w działalność społeczną na rzecz środowiska lalkarskiego oraz rozwój teatru lalek w Polsce. Był współzałożycielem i wieloletnim przewodniczącym Polskiego Ośrodka Lalkarskiego UNIMA. Dzięki niemu w 1950r. powstała Sekcja Teatrów Lalek SPATiF (obecnie ZASP), której przez wiele kadencji był przewodniczącym. Był on wybitną osobowością i ogromnym autorytetem w powojennym teatrze lalek.

Elżbieta Węgrzyn (na zdjęciu w "Pinokiu") ukończyła Akademię Teatralną im. Al. Zelwerowicza w Warszawie, Wydział Lalkarski w Białymstoku. Po studiach aktorka pracowała w teatrach w Zielonej Górze i Opolu, a od 1997 r. jest w zespole Teatru Animacji w Poznaniu. Wystąpiła w blisko 30 przedstawieniach, przede wszystkim w reżyserii Janusza Ryl-Krystianowskiego. Spośród jej najważniejszych spektakli wymieńmy tytuły: "Szałaputki", "Kubuś Puchatek", "Oni, "Król Mięsopust", "Pozytywka", "Moje nie moje", "Jeż", "Pinokio", "Książę i prawda".

Zainteresowanie Elżbiety Wegrzyn piosenką aktorską zaowocowało uwielbianymi przez publiczność autorskimi spektaklami muzycznymi: "Zła opinia", "Intymny świat", "Komu piosenkę?".

Za swoje kreacje aktorskie otrzymywała nagrody indywidualne i zbiorowe na festiwalach i przeglądach:

Nagroda Aktorska za rolę Prosiaczka w "Kubusiu Puchatku" na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek - Toruń 2000 r.

Nagroda Dyrektorów Teatru Animacji - za osiągnięcia artystyczne - 2006 r.

Nagroda aktorska za rolę Pani Drugiej w spektaklu "Pozytywka" na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek Opole 2007 r.

Nagroda Aktorska za tytułową rolę Chłopca-Jeża w spektaklu "Jeż" na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Lalek w Opolu 2009 r.

Zawsze ceniona przez krytyków teatralnych, cieszy się od lat ogromną sympatią widzów - zarówno młodszych, jak i starszych. W 2010 roku w plebiscycie publiczności "Biały Bez" na najpopularniejszego artystę scen poznańskich sezonu 2009/2010 zdobyła pierwsze miejsce.

Wręczenie statuetek Henryka, odbędzie się w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie ul. Jazdów 1 podczas spotkania z okazji uroczystych obchodów Światowego Dnia Lalkarstwa w dniu 24 marca 2014 roku o godz. 12:00.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji