Artykuły

Warszawa. "Pożar w Burdelu" w Muzeum Historii Żydów Polskich

W Muzeum Historii Żydów Polskich trwają próby do piętnastego odcinka "Pożaru w Burdelu" pt. "Inwazja dybuków". Twórcy kabaretowego cyklu opowiedzą tym razem o Purim - żydowskim karnawale, przedwojennym życiu na Nalewkach i tajemnicach Muranowa.

- To chyba najtrudniejszy temat, z jakim się mierzymy - mówi reżyser Michał Walczak. - Ale takie wyzwania są inspirujące; chcemy w kolejnych odcinkach stworzyć emocjonalną mapę Warszawy, pokazać bolesne miejsca, które wymagają rozmasowania. Dopiero tworzą się sposoby mówienia o historii, reagowania na te tematy.

Poprzednie odcinki cyklu mogliśmy oglądać na Woli (klub Chłodna 25), w Pałacu Kultury (Teatr Studio), na Nowym Mieście (Teatr WARSawy), a ostatnio na Mokotowie (Nowy Teatr). Spektakl w Muzeum Historii Żydów Polskich powstaje na zaproszenie instytucji. Premiera w najbliższą sobotę.

- Jesteśmy ogromnie zaszczyceni tym, że muzeum powierzyło nam rekonstrukcję cudownie odnalezionego hitu kina przedwojennego klasy B pt. "Inwazja dybuków", który zachował się w strzępach - mówi z przymrużeniem oka Michał Walczak, reżyser i współautor scenariusza. - A tak na serio: w tym odcinku oprócz nawiązania do Purim, żydowskiego karnawału, czasu, w którym wszystko stoi na głowie, chcemy pobawić się filmem, konwencją horroru - mówi.

Burdeltrupa gra w więzieniu

Twórcy "Pożaru..." przygotowują niemal co miesiąc nowy odcinek, na widowni mają komplety, "Gazeta Co Jest Grane" przyznała im Wdechę i tytuł Wydarzenia 2013 Roku. A z drugiej strony - ciągle szukają wyzwań. Odcinek "Degeneracja albo śmieci Warszawy" jeszcze kilka tygodni temu mogliśmy oglądać w Nowym Teatrze Krzysztofa Warlikowskiego na Mokotowie. Jednak oprócz wieczornych przedstawień przy Madalińskiego burdeltrupa zagrała też w więzieniu na Rakowieckiej. - Występowaliśmy w świetlicy. Przygotowaliśmy składankę naszych numerów. To było silne przeżycie. Część programu jest ustawiona, część opiera się na interakcji z widzami. Aktorki, które nagle stanęły naprzeciwko 40 osadzonych, świetnie sobie z tym poradziły - mówi Maciej Łubieński, współautor scenariusza.

- Dla mnie to był taki idealny dzień. Pokazaliśmy spektakl nowej widowni, mieliśmy szansę zaangażować się społecznie i to spotkanie dużo dało też nam jako ludziom. A wieczorem graliśmy przedstawienie dla widzów Nowego Teatru. Chciałbym, żebyśmy stali na dwóch nogach, nie gubili kontaktu z rzeczywistością, ciągle eksperymentowali - dodaje Walczak.

Stworzą emocjonalną mapę Warszawy

W Muzeum Historii Żydów Polskich zagrają w auli. - Sala bardziej sprzyja poważnej refleksji niż żartom i oglądaniu spektaklu z kieliszkiem wina w ręku. To chyba najtrudniejszy temat, z jakim się mierzymy. Ale takie wyzwania są inspirujące; chcemy w kolejnych odcinkach stworzyć emocjonalną mapę Warszawy, pokazać bolesne miejsca, które wymagają rozmasowania. Dopiero tworzą się sposoby mówienia o historii, reagowania na te tematy - mówi Michał Walczak.

Postaciami, które zobaczymy w tym odcinku, będą dybuki, duchy osób, których życie zostało przerwane, dlatego wcielają się w kogoś żyjącego. Maciej Łubieński: - Polska jest krajem dybukicznym, spójrz na polityków, jeden chce być nowym Dmowskim, inny Piłsudskim. Jesteśmy opętani przeszłością.

Michał Walczak: - Warszawa jest w tym kontekście szczególnym miastem. Z jednej strony mamy wiele przerwanych, niedokończonych historii, niezagojonych ran, które domagają się jakiegoś rytuału. A z drugiej - wypieramy to. Chcemy być stolicą rozwojową i budować szklane domy. "Pożar..." to nie banda wesołków, która ciągle się wygłupia. Podejmując temat historii polskich Żydów, stykając się z miejscem totalnego bólu, zawalczymy o rodzaj karnawału, ale siłą rzeczy to będzie inne przedstawienie niż dotychczasowe.

W kolejnych miesiącach twórcy wrócą do grania poprzednich odcinków. Spektakl "Degeneracja..." będzie można zobaczyć w Nowym Teatrze. A na lipiec planują festiwal "Pożaru..." w Teatrze Studio.

Muzeum Historii Żydów Polskich: "Inwazja dybuków", reżyseria: Michał Walczak, tekst: Maciej Łubieński, Michał Walczak, muzyka: Wiktor Stokowski, scenografia: Alicja Kokosińska, Agata Rogulska. Występują: Monika Babula, Lena Piękniewska, Agnieszka Przepiórska, Anna Smołowik, Betty Q, Tomasz Drabek, Andrzej Konopka, Mariusz Laskowski, Maciej Łubieński. Premiera 15 marca, godz. 20.30.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji