Artykuły

Gdańsk. Nominacje do nagrody Splendor Gedanensis

Katarzyna Dałek, Izadora Weiss, Grzegorz Wiśniewski, Romuald Wicza-Pokojski i Adam Nalepa, między innymi, zostali nominowani do nagrody Splendor Gedanensis. Uroczyste ogłoszenie werdyktu oraz wręczenie nagród odbędzie się w piątek, 14 marca o godzinie 19 na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże.

Nominacje do nagrody otrzymali:

Anna Czerwińska-Rydel

Muzyk, pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej i biograficznej. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka wielu prestiżowych nagród i wyróżnień. Jest autorką kilkudziesięciu książek i publikacji. W Gdańsku szczególną sławą cieszy się jej "Trylogia gdańska" zawierająca opowieści o Heweliuszu, Fahrenheicie i Schopenhauerze. W 2013 roku wydała między innymi: "Mój brat czarodziej. Opowieść o Julianie Tuwimie", "Kryształowe odkrycie. Powieść o Janie Czochralskim", "Mistrz. Spotkanie z Witoldem Lutosławskim".

Katarzyna Dałek

Aktorka Teatru Wybrzeże. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W 2013 roku stworzyła między innymi znakomicie przyjęte przez publiczność i krytykę kreacje: Abigail w "Czarownicach z Salem" w reżyserii Adama Nalepy oraz Soni w "Płatonowie" w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego.

Rafał Kłoczko

Dyrygent, animator kultury, założyciel orkiestry TUTTA FORZA. W 2013 roku był pomysłodawcą, a także szefem muzycznym realizacji scenicznych: "Weksla małżeńskiego" Gioacchino Rossiniego, oraz trzech jednoaktowych oper Giacomo Pucciniego składających się na "Tryptyk": "Gianni Schicchi", "Siostra Angelika" i "Płaszcz". W 2013 roku został półfinalistą Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów Operowych BLUE DANUBE w Bułgarii.

Grzegorz Kwiatkowski

Poeta, muzyk. Laureat Nagrody Splendor Gedanensis za rok 2010. Jego wydany w 2013 roku przez wydawnictwo Biuro Literackie tom poetycki "Radości" jest uznawany za najlepszy w dotychczasowym dorobku Autora oraz za jedną z najważniejszych pozycji poetyckich wydanych w ubiegłym roku w Polsce. Jako muzyk, w minionym roku wraz z zespołem Trupa Trupa nagrał w gdańskiej Synagodze płytę "++" , która zyskała bardzo pozytywne recenzje krytyków muzycznych w kraju i za granicą.

Adam Nalepa

Reżyser, tłumacz, krytyk teatralny. W roku 2013 po raz czwarty podjął współpracę z Teatrem Wybrzeże, wystawiając na jego deskach "Czarownice z Salem" Arthura Millera. Inscenizacją tą Adam Nalepa potwierdza nie tylko swój reżyserski talent, ale także konsekwencję w budowaniu własnego indywidualnego języka teatralnego.

prof. Marek Podhajski

Pedagog, teoretyk muzyki. Pod koniec 2013 roku nakładem wydawnictwa Akademii Muzycznej w Gdańsku ukazała się jego książka "Polish music. Polish composers 1918-2010". Jej pierwotna, polskojęzyczna wersja została wydana przez Akademię Muzyczną w Gdańsku i Akademię Muzyczną w Warszawie i wyróżniona Nagrodą Splendor Gedanensis za rok 2007. Dzieło to, choć autorstwa wielu naukowców, jest bezsprzecznie ukoronowaniem działań profesora w dziedzinie badań i promocji polskiej muzyki za granicą.

Ewa Skaper

Malarka, absolwentka PWSSP w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem w tradycyjnych technikach i asamblażem. Kolekcjonuje stare przedmioty, celuloidowe lalki, figurki i zabawki. W 2013 roku Artystka zajęła II miejsce na 41. Biennale Malarstwa "Bielska Jesień" za dwa obrazy z cyklu GLORIA: "Gloria w fabryce misiów" i "Gloria nie boi się krwi". Są to portrety emanujące niepowtarzalną, pełną symboliki, mroczną aurą, łączące dosłowność z umownością.

Andrzej Szadejko

Muzyk, kompozytor, pedagog i animator kultury. Jest opiekunem merytorycznym projektu odbudowy organów w Kościele Świętej Trójcy w Gdańsku. Nominowany również za premierowe wykonanie kantat wielkanocnych gdańskich kompozytorów ze zbioru muzykaliów Biblioteki Gdańskiej, za cykl "Koncerty dla Gdańszczan" i za nagranie płyt "Muzyczne Dziedzictwo Miasta Gdańska, vol. V Kantaty Wielkanocne" i "Ruckpositiv".

Michał Szlaga

Fotograf. Od 2000 roku realizuje projekt dotyczący zmian na terenie Stoczni Gdańskiej. W 2013 roku jego zdjęcia dokumentujące destrukcję terenów postindustrialnych zostały wydane w albumie "Stocznia", który stanowi podsumowanie trzynastu lat pracy artysty. Na 270 stronach znajdziemy zdjęcia wybrane spośród tysięcy zrobionych przez Szlagę w tym czasie. Album został uznany za jedną z najważniejszych tego typu publikacji w tej części Europy.

Lawrence Okey Ugwu

Muzyk, animator kultury, od dziesięciu lat dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury, które dzięki jego zaangażowaniu jest ważnym miejscem w życiu kulturalnym Gdańska. Nominowany za stworzenie, rozwinięcie i umocnienie tradycji imprezy "Metropolia jest okey", która co roku integruje środowiska artystyczne Trójmiasta. Laureat Nagrody Splendor Gedanensis za rok 2009.

Izadora Weiss

Tancerka, choreografka. Nominowana za inscenizację i choreografię spektaklu "Sen nocy letniej" według Szekspira, z muzyką Gorana Bregovicia. Po premierze, która odbyła się w 2013 roku w Operze Bałtyckiej, spektakl prezentowany był również podczas "V Dni Sztuki Tańca" na scenie Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie oraz na festiwalach międzynarodowych, wszędzie spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem.

Grzegorz Wiśniewski

Reżyser teatralny. Od lat związany z Teatrem Wybrzeże. W 2013 roku na deskach Sceny Kameralnej miała miejsce premiera inscenizacji "Płatonowa" Antoniego Czechowa. Tekst w opracowaniu Jakuba Roszkowskiego, nie tylko został oderwany od epoki, ale jednocześnie stał się niezwykle aktualny. Krytyka doceniła też talent reżysera w prowadzeniu zespołu aktorskiego, który pod okiem Grzegorza Wiśniewskiego pokazał swoją wysoką dojrzałość artystyczną.

Romuald Wicza-Pokojski

Reżyser, dramaturg. Od 2011 roku dyrektor naczelny i artystyczny Miejskiego Teatru "Miniatura" w Gdańsku. W 2013 roku odbyły się tu cztery premiery m.in. "Brzydkie kaczątko", "Fahrenheit" według tekstu Anny Czerwińskiej-Rydel oraz spektakl dla dorosłych według tekstu Brunona Schulza: "Karakonia". Krytyka jednogłośnie podkreślała nową teatralną jakość, jaką tworzy w "Miniaturze" Wicza-Pokojski.

Barbara Szczepuła-Ponikowska

Reportażystka i felietonistka. Jest autorką sześciu książek reportażowych związanych z Gdańskiem. W 2013 roku nakładem wydawnictwa WAB ukazała się jej książka "Alina Pienkowska. Miłość w czasach polityki". Jest to biografia znanej działaczki Solidarności, sygnatariuszki Porozumień Sierpniowych i prywatnie żony Bogdana Borusewicza. Szczepuła subtelnym piórem kreśli portret kobiety wyjątkowej, uczciwej i odważnej; opowiada historię życia wplecionego w nurt wielkiej historii.

Krzysztof Tymendorf i Arnaud Kamiński

Muzycy, animatorzy kultury. Nominowani za stworzenie Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej w województwie pomorskim Euro Chamber Music Festival, podczas którego odbyło się w 2013 roku: siedem koncertów, unikalne show muzyczno-wizualne pt. Evviva l'arte, pokaz filmu Metropolis z muzyką improwizowaną na żywo oraz wystawa prac studentów gdańskiej ASP.

Nominacje do Tytułu Mecenasa Kultury Gdańska za rok 2013:

Grupa LOTOS S.A.

Za wspieranie jako partner strategiczny projektów Opery Bałtyckiej w Gdańsku.

Politechnika Gdańska

Za organizację, w ciągu 25-letniej działalności jako Politechnika Otwarta: 200 koncertów, 150 wystaw i 200 wykładów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji