Artykuły

Kraków. Capgemini wystawia "Czarnoksiężnika z Krainy Oz"

Krakowskie centrum już po raz 6. przygotowuje spektakl dla podopiecznych Stowarzyszenia SIEMACHA. Jedno z przedstawień będzie udostępnione osobom niewidomym.

"Nie ma na świecie lepszych przyjaciół. To dziwne. Czuję się, jakbym zawsze was znała". Te słowa Dorotki najlepiej oddają atmosferę przygotowań do 6. już edycji przedstawienia teatralnego przygotowywanego przez krakowskie biuro firmy Capgemini. W tym roku pracownicy Capgemini wzięli na warsztat "Czarnoksiężnika z Krainy Oz". Premiera spektaklu pod tytułem "Oz, czyli awantura o Toto" odbędzie się 11 marca w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Podobnie, jak w ubiegłych latach, Capgemini zagra dla dzieci i młodzieży ze Stowarzyszenia SIEMACHA. Przedstawienie jest przykładem pionierskiej inicjatywy integrującej przedstawicieli kultury, organizacji pożytku publicznego i biznesu.

Chociaż nadchodzący spektakl będzie już szóstym, zespół Capgemini nie traci ani sił, ani pomysłów. W tym roku firma przygotowuje spektakl napisany na podstawie bajki "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" - "Oz, czyli awantura o Toto". Popularna bajka zostanie wystawiona w nowoczesnych, industrialnych wnętrzach Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Reżyserem spektaklu jest Jerzy Jan Połoński, muzykę skomponował Michał Kowalczyk, a za efekty wizualne odpowiada Dawid Kozłowski.

- W tym roku wystawiamy dwuaktowy i zarazem dwugodzinny spektakl. Nasi pracownicy sami tworzą choreografię, projektują kostiumy i wykonują znaczą część scenografii. Blisko współpracują także z autorem scenariusza, Arkadiuszem Klucznikiem, czego efektem jest kilka całkiem nowych scen napisanych przez naszych aktorów. Przygotowania do spektaklu są niezwykle wymagające, ale dają równocześnie dużą satysfakcję i wiele pozytywnych emocji. Całe nasze kilkutysięczne centrum żywo interesuje się spektaklem. Pracownicy, którzy nie występują na scenie dopingują naszych aktorów i z niecierpliwością czekają na moment premiery - tłumaczy Katarzyna Żołna, jedna z inicjatorek projektu teatralnego Capgemini.

Biznes wspiera młodych artystów

Fundusze zgromadzone podczas spektaklu tym razem zostaną przeznaczone na stypendia dla dzieci i młodzieży ze zdolnościami artystycznymi, będące pod opieką Stowarzyszenia SIEMACHA. W poprzednich latach aktorzy Capgemini wspierali działalność statutową organizacji.

- Wspólnie z Capgemini staramy się wyrównać szanse naszych podopiecznych. Młodzi ludzie, którzy uczestniczą w naszych zajęciach, są bardzo utalentowani, chcą się uczyć, ale niestety sytuacja materialna i rodzinna często im to uniemożliwia. Brak im odpowiedniego wsparcia, co w efekcie może zniechęcać do dalszej pracy. Dlatego tak ważne jest, by stworzyć im warunki, w których będą mogli rozwijać swoje artystyczne pasje oraz wzmacniać umiejętności społeczne. Podczas zajęć nasi wychowankowie uczą się wyrażać poprzez sztukę emocje i uczucia, nawiązują bliskie relacje z rówieśnikami i opiekunami, a także poznają i rozwijają swoje mocne strony - mówi Dominik Rogóż, Wiceprzewodniczący Zarządu Stowarzyszenia SIEMACHA.

Stypendyści będą wybrani przez jury złożone z pracowników Capgemini. Podczas weryfikacji zgłoszeń, które zostaną zebrane przez reprezentantów Stowarzyszenia, kluczowe będą rekomendacje przedstawione przez SIEMACHĘ. Dla przykładu, osoba starająca się o sfinansowanie zakupu skrzypiec, będzie musiała aktywnie uczestniczyć w zajęciach muzycznych organizowanych przez Stowarzyszenie. Kolejnym etapem weryfikacji będzie występ na uroczystej Gali SIEMACHY. Tam młodzi ludzie będą mieli szansę zaprezentować swoje umiejętności. Wydarzenie wyłoni zwycięzców, którzy oprócz stypendiów otrzymają również zaproszenia na spektakle wystawiane na deskach Małopolskiego Ogrodu Sztuki.

Teatr Capgemini również dla osób niewidomych

Kolejnym istotnym aspektem społecznym wydarzenia jest udostępnienie spektaklu osobom niewidomym, Capgemini we współpracy z Fundacją Menedżerowie Jutra MOFFIN przygotuje audiodeskrypcję sztuki. Narracja do przedstawienia będzie odczytywana na żywo przez lektora podczas sobotniego spektaklu. Capgemini kontynuuje tym samym strategię mającą na celu aktywizację osób z niepełnosprawnością wzroku. Pod koniec ubiegłego roku firma rozpoczęła rekrutację osób niewidomych i słabowidzących. Pierwsi pracownicy, którzy będą odpowiedzialni za wsparcie procesów rekrutacyjnych oraz monitorowanie jakości obsługi klienta, zostaną zatrudnieni już w marcu.

Premiera "Oz, czyli awantura o Toto" odbędzie się już 11 marca w siedzibie Małopolskiego Ogrodu Sztuki, przy ul. Rajskiej 12. Bilety na to niezwykłe przedstawienie można nabyć w sieci sprzedaży Ticket Pro (sprzedaż online do 1-szego marca 2014 oraz w stałych punktach sprzedaży: Salony Empik, Media Markt, Saturn, Avans, Media Expert, sklepy muzyczne i wybrane biura podróży) Kolejne spektakle odbęda się 12, 13, 14 i 15 marca. Ostatnie przedstawienie, 15 marca, będzie wystawiane w wersji w pełni zaadaptowanej dla potrzeb osób niewidomych i słabowidzących.

O WSPÓŁPRACY:

Capgemini od kilku lat jest jednym z głównych partnerów SIEMACHY. Firma chętnie angażuje się we współpracę ze Stowarzyszeniem, organizując między innymi warsztaty dla młodych liderów - podczas których wolontariusze organizacji mogą wzmocnić swoje kompetencje niezbędne do jeszcze lepszego nauczania, wspierania i kierowania siemachowską młodzieżą.

Stowarzyszenie SIEMACHA to jedna z największych w Polsce organizacji świadcząca pomoc dla dzieci i młodzieży w zakresie wychowania, sportu i terapii. Działalność statutowa Stowarzyszenia prowadzona jest w prawie 30 lokalizacjach w ramach systemu pomocy społecznej oraz świadcząc usługi sportowe. SIEMACHA oferuje dzieciom i młodzieży różnorodne zajęcia edukacyjne i artystyczne, wsparcie psychologiczne i pedagogiczne oraz atrakcyjny wypoczynek podczas dni wolnych od zajęć szkolnych. Każdego dnia Stowarzyszenie zapewnia opiekę blisko 3000 wychowankom dziennie, prowadząc sieć specjalistycznych placówek dziennych (SIEMACHA Spot) i całodobowych (SIEMACHA Spot 24/7), organizując wyjazdy (SIEMACHA Spot Camp), a także prowadząc obiekty sportowe - Centra Rozwoju Com-Com Zone oraz oddziały terapeutyczne Krakowskiego Instytutu Psychoterapii.

Capgemini Polska - w Polsce Capgemini działa od 1996 roku, zatrudniając obecnie ponad 5 500 pracowników

w 5 miastach: Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu oraz Opolu. Krajowe oddziały firmy obsługują klientów zagranicznych oraz lokalne podmioty głównie z sektorów telekomunikacyjnego, bankowego, ubezpieczeniowego i energetycznego. Capgemini Polska Sp. z o.o. wspomaga transformację przedsiębiorstw, oferując doradztwo, profesjonalne rozwiązania i usługi IT oraz wsparcie procesów biznesowych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji