Artykuły

Horzyca w oliwkach, ugrach i złamanym różu

Nowa kolorystyka, złocenia portalu sceny, kolumn i balustrad balkonowych. Efekty renowacji sztukaterii i zdobień, które zostały w dużej części odtworzone, mogą oglądać od soboty bywalcy Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu - pisze Anna Pawłowska w Nowościach Gazecie Pomorza i Kujaw.

- Przygotowania do remontu trwały od kwietnia, prace remontowe od czerwca do teraz. Wymieniliśmy instalację centralnego ogrzewania, wodno-kanalizacyjną, przeciwpożarową i antywłamaniową - wylicza Jadwiga Oleradzka, dyrektorka teatru.

Wykonano uodpornienie ogniowe stalowej konstrukcji stropu nad widownią oraz prace termoizolacyjne. Poprawiono instalację akustyczną. Kable leżące do tej pory na podłodze widowni schowano w ścianach. Wyczyszczono marmury, wygładzono podłogi i parkiety. Wyremontowano toaletę dla publiczności na pierwszym piętrze.

Zmieniła się także kolorystyka, oparta teraz na współbrzmieniu subtelnych odcieni oliwki, ugrów, złamanego różu i bieli. Odtworzono złocenia pod lożami, portal przy scenie, złocone elementy dekoracyjne na kolumnach. Odnowiony sufit nad widownią dopiero teraz właściwie eksponuje kryształowy żyrandol. - Pozostały jeszcze drobne prace przy złoceniach w foyer na pierwszym piętrze i przy lustrach, ale to da się zrobić bez rusztowań, przy pomocy drabiny - mówi Jadwiga Oleradzka. - W tym tygodniu rozpoczęły się także przygotowania do wykonania zewnętrznej iluminacji budynku.

Generalny remont w teatrze przeprowadzany jest sukcesywnie od sześciu lat. W 1999 roku i 2001 wyremontowano dach nad widownią. W 2000 r. wymieniono fotele na parterze i na pierwszym piętrze. W 2003 r. odnowiona została elewacja głównego budynku teatru.

- W tym roku zrobiliśmy wszystko dla publiczności, w przyszłym czeka nas remont sceny - deklaruje Jadwiga Oleradzka. - Zostało do zrobienia to, co jest najbardziej kosztowne - urządzenia sceniczne. Większość z nich ma ponad sto lat. Wysokie mosty, zapadnie, wszystko to, nadaje się do kapitalnego remontu albo do wymiany.

Koszty tegorocznych prac wyniosły 1,3 mln zł, na przyszłoroczne trzeba przeznaczyć 3 miliony.

* * *

Toruńska bombonierka

Budowę teatru zaprojektowanego przez pracownię Fellnera i Helmera rozpoczęto w lipcu 1903 roku.

We wrześniu 1904 odbyło się uroczyste otwarcie secesyjno-eklektycznego budynku w złoto-purpurowej kolorystyce.

W stuletniej historii obiektu przeprowadzono kilka remontów i renowacji konserwatorskich.

W 1934 r. nadano wnętrzom bardziej nowoczesny wygląd o bardziej stonowanych barwach srebra i popielatego seledynu.

W latach 1941-42 podnoszo no reprezentatywność budynku. Modernizacja poszła w kierunku klasycyzmu, usunięto elementy

rzeźbiarsko-sztukateryjne, aby uzyskać bardziej stonow i dyskretny charakter.

W 1956 remont wnętrz obejmował nową aranżację II piętra, palarni w podziemiu oraz szatni. W kolorystyce dominuje beż, czerwień i róż

W 1974 nowy klimat wnętrz zaczyna kształtować połączenie ugrów ze złotem.

Na zdjęciu: odnowiony żyrandol wraca na widownię Teatru im. Horzycy, październik 2005 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji