Artykuły

Warszawa. Debata o stołecznych scenach

W środę, 26 lutego Biuro Kultury m.st. Warszawy zaprasza na debatę "Mecenat, dotacja, sponsoring - o teatrach Warszawy" która odbędzie się o godz. 18.00 w siedzibie Nowego Teatru (ul. Madalińskiego 10/16).

Tematem dyskusji będzie wizja rozwoju stołecznych scen, w szczególności w kontekście społecznego uczestnictwa w kulturze.

W kulturalnym świecie stolicy nadszedł czas zmian. Niedawno rozstrzygnięto otwarty konkurs na dyrektora warszawskiego teatru Powszechnego. W stołecznym Biurze Kultury zainicjowany został również projekt opracowania standardów ewaluacji pracy i oceny potrzeb warszawskich teatrów. Pora na debatę o teraźniejszości i przyszłości warszawskich scen oraz na odpowiedź na pytanie o misję miejskich instytucji kultury w kontekście przekształceń teatrów warszawskich.

Okazją do rozmowy na temat warszawskiej kultury będzie kolejna debata w ramach cyklu spotkań "Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0.". Tym razem zaproszeni goście przyjrzą się krytycznie instytucjonalno-obywatelskiemu modelowi kultury warszawskiej - zwłaszcza w świetle przyjętego przez Radę Warszawy "Programu Rozwoju Kultury do roku 2020". Ten dokument ma trwale zmienić obraz życia kulturalnego stolicy, a więc także i sferę teatralną. Celem spotkania będzie zainicjowanie poważnej dyskusji na temat roli teatru we współczesnej kulturze, jak również roli samorządu jako organizatora kultury instytucjonalnej. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych rozwojem stołecznej kultury.

W jakim kierunku pójdą zmiany - o tym rozmawiać będą:

dr Zenon Butkiewicz - Departament Narodowych Instytucji Kultury MKiDN,

prof. Dariusz Kosiński - Katedra Performatyki Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,

Aldona Machnowska-Góra - Teatr Konsekwentny,

Maria Seweryn - Och-Teatr i Teatr Polonia, Fundacja Krystyny Jandy na Rzecz Kultury

Dorota Buchwald - Instytut Teatralny w Warszawie,

Maciej Englert - Teatr Współczesny,

Piotr Gruszczyński - Nowy Teatr,

Tomasz Thun-Janowski - Biuro Kultury m.st. Warszawy,

Cykl debat "Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0" stanowi jedno z działań przygotowawczych budowania strategii rozwoju m.st. Warszawy, w oparciu o zasadę partycypacji społecznej. Zgromadzone podczas dyskusji z mieszkańcami, organizacjami i ekspertami informacje oraz opinie pozwolą na ukierunkowanie procesu diagnostycznego na najważniejsze z punktu widzenia społeczności miejskiej zagadnienia.

Debaty rozpoczęły się we wrześniu 2013 r. W trakcie spotkań pod wspólnym szyldem "Zmieniamy Warszawę. Warszawa 2.0" rozmawiano już m.in. o budżecie partycypacyjnym, rewitalizacji zdegradowanych dzielnic, realizacji "Strategii Rozwoju m.st. Warszawy do roku 2020" i wyzwaniach rozwojowych tożsamości miasta, terenach zielonych w Warszawie oraz warszawskiej Wiśle. Dotychczasowe rozmowy wskazują, że najważniejszym elementem w procesie budowania nowej strategii jest określenie wizji uwzględniającej stołeczny i metropolitarny charakter Warszawy, który w części determinuje kierunek rozwoju miasta.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji