Artykuły

Nie ma już wśród nas Niny Polan

W niedzielę rano zmarła Nina Polan - aktorka, śpiewaczka, tancerka reżyserka producentka, dyrektor wykonawcza Polskiego Instytutu Te­atralnego, promotorka kultury polskiej za granicą. Miała 85 lat

"Nina była niestrudzonym wojow­nikiem, wspaniałą kobietą i praw­dziwym przyjacielem. Wystawiła szereg sztuk, koncertów, oper i mu­sicali w Nowym Jorku i innych mia­stach amerykańskich i polskich - napisał na Facebooku Pablo Zinger, przyjaciel Niny Polan od 36 lat, dy­rektor muzyczny Polskiego Insty­tutu Teatralnego, któremu artystka poświeciła dużą część swojego ży­cia. - Prowadziła bardzo intensyw­ne życie, uwielbiała się spotykać ze znajomymi, chodzić do kina, ope­ry. Do ostatnich chwil planowała dalsze przedsięwzięcia artystyczne. Jej śmierć zaskoczyła nas wszyst­kich i ją samą".

Nina Polan to pseudonim artystycz­ny Janiny Katelbach. Była córką polskiej działaczki z Kowieńszczyzny - Zenaidy z Semplińskich (1900-1973) i senatora II RP, publicysty i niezłom­nego działacza emigracyjnego - Ta­deusza Katelbacha (1897-1977). W dzieciństwie mieszkała w Wilnie i Warszawie, ale wychowała się w Londynie, gdzie skończyła Królewską Akademię Sztuki Dramatycznej i gdzie debiutowała na deskach Te­atru Dramatycznego. Występowała również w teatrach na London's West End, Teatru Polskiego ZASP oraz Te­atru Nowego w Londynie.

Do Stanów Zjednoczonych przy­jechała w roku 1954. Orała m.in. w słynnym teatrze La MaMa na dolnym Manhattanie i wielu lokalnych teatrach amerykańskich. Wystąpiła w Saturday Night Live, w kilku filmach, w tym w "Wyborze Zofii", "Gorączce" oraz"Love&Staff'.

W latach 70. dołączyła do Polskie­go Instytutu Teatralnego (PIT) w No­wym Jorku, i od 1984 r. Była jego dyrektorką wykonawczą i artystyczną. Za cel teatru oraz swojej działalno­ści artystycznej przyjęła "szerzenie wśród Amerykanów wiedzy o polskiej historii poprzez literaturę i muzykę".

"PIT był jej życiową misją, której poświęciła mnóstwo czasu oraz róż­nego rodzaju środków. Mam nadzie­ję, że znajdzie się jakaś osoba pol­skiego pochodzenia, która przejmie po Ninie prowadzenie Instytutu" - powiedział Pabło Zinger.

PIT, w którym grywali m.in. An­na Podolak, Grzegorz Heromiński, Piotr Rudziński, Małgorzata Stani­szewska czy Marta Wryk, wyprodu­kował wiele przedstawień pod dyrek­cją Niny Polan, wśród których najbardziej znane to "Kram z piosenka­mi", "Krakowiacy i górale", "Powtór­ka z Czerwonego Kapturka", "Hal­ka", "Mickiewicz i Litwa", "Czuwa­nie" czy wystawiony wiosną ub. ro­ku w Fundacji Kościuszkowskiej spektakl poświęcony Januszowi Kor­czakowi "Who was that man".

Dzięki staraniom Niny Polan od kil­ku lat PIT był jedyną polską grupą teatralną biorącą udział w czerwcowych festiwalach nowojorskich Make Music New York, gdzie w ubiegłym roku Instytut wystąpił z przedstawieniem "Noc Kupały. Wieczór św. Jana".

"Była wspaniałą reżyserką, która umiała każdego aktora właściwie po­kierować. Często sama pokazywała jak się zachować na scenie, jak zagrać da­ną rolę - podkreśla Joe Deleżyński, któ­ry wziął udział w jednym z przedsta­wień reżyserowanych przez Ninę Polan i wysławianych podczas festiwalu Make Musie New York. - Była mocno niedoceniana, tymczasem wiele zrobiła dla Polonii i sceny teatralnej"

"Nina Polan to wielka osoba, któ­ra pomogła wielu, szczególnie arty­stom w znalezieniu możliwości roz­woju artystycznego w USA" - powie­działa "Nowemu Dziennikowi" jed­na z osób, które znały Ninę Polan.

Za swoje starania w promowaniu kultury polskiej oraz działalność ar­tystyczną Janina Katelbach została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP, Srebrnym Medalem Stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Glora Artis".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji