Artykuły

Częstochowa. Studium teatrologiczne na AJD

Studium podyplomowe "Nowoczesne praktyki teatralne z uprawnieniami instruktora teatralnego" przygotowały wspólnie Akademia Jana Długosza i Teatr Adama Mickiewicza

AJD chce uruchomić studium w nowym roku akademickim. O idei powiązania miejskiej sceny z naszą uczelnią humanistyczną marzy! już od dawna Robert Dorosławski, dyrektor teatru. Sam byl pracownikiem naukowym uczelni, prowadzącym zajęcia teatrologiczne. Ściągnięty w polowie lat 90. przez Henryka Talara na kierownika literackiego teatru, sugerował współpracę z ówczesną Wyższą Szkołą Pedagogiczną. Ale dopiero teraz udało się stworzyć klimat dla utworzenia Studium, a w przyszłości - być może - kierunku teatrologicznego.

- Niestety, czas ze strony teatru jest o tyle niedobry, że wkrótce wejdziemy w remontową gorączkę - mówi Dorosławski. - A marzy się powiązanie studiów teatrologicznych z naszą podstawową działalnością. W wyremontowanym gmachu przewidzieliśmy nawet pomieszczenia na takie spotkania. To w przyszłości. Teraz nasza partycypacja polega na tym, że służymy naszą siłą teatralną, czyli pracownikami, którzy mogliby poprowadzić zajęcia. Natomiast głównym organizatorem Studium jest AJD. W układaniu programu z prof. Anną Wypych-Gawrońską posiłkowaliśmy się doświadczeniami podobnych studiów w Gdańsku, Poznaniu i Warszawie.

Studium jest niestety płatne - żadnego z partnerów nie stać, by do realizacji pomysłu dokładać. Koszt trzech semestrów wynosi 2,2 tys. zł.

Studia dają kwalifikacje instruktora teatralnego i przygotowują do pracy z grupami teatralnymi dziecięcymi, młodzieżowymi, osób dorosłych. Studia przeznaczone są dla osób pracujących już w wymienionych zawodach lub chcących podjąć w nich pracę (w przypadku zawodu nauczyciela, pedagoga i terapeuty wymagane są uprawnienia pedagogiczne i terapeutyczne).

Robert Dorosławski, dyrektor częstochowskiego teatru, od dawna marzył o powiązaniu miejskiej sceny z uczelnią humanistyczną

- Studia mają praktyczny charakter - objaśnia Anna Wypych-Gawrońska, teatrolog, a zarazem prorektor AJD ds. rozwoju. - Zajęcia prowadzić będą przede wszystkim pracownicy Teatru Mickiewicza. Planowane są również warsztaty z wybitnymi aktorami i reżyserami scen polskich, gościnnie występującymi w Częstochowie, i ten element najmocniej wpływa na koszt studiów. Kadra prowadząca zajęcia teoretyczne rekrutuje się spośród pracowników AJD. Przewidujemy zajęcia warsztatowe w teatrze, możliwość uczestnictwa w próbach teatralnych i ulgowe bilety na przedstawienia.

Przewidziano zajęcia m.in. z takich przedmiotów, jak: sceniczna interpretacja tekstów, reżyserska analiza i adaptacja tekstu, budowa scenariusza teatralnego, emisja głosu i mowa sceniczna, taniec i ruch w przestrzeni teatralnej, improwizacje teatralne, plastyka w przestrzeni teatralnej, muzyka w teatrze, metody pracy z grupą, edukacja przez teatr, historia i współczesność dramatu i teatru, marketing w teatrze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji