Andrzej Wajda chce nakręcić film o Władysławie Strzemińskim
- Nie mam już dużo czasu i myślę, że powinienem zrobić kilka filmów. Jednym z takich projektów jest film o Strzemińskim - mówił w poniedziałek w Łodzi Andrzej Wajda.
W poniedziałek z Hanną Zdanowską, prezydent Łodzi, spotkał się Andrzej Wajda. Reżyser rozmawiał o planach nakręcenia filmu o Władysławie Strzemińskim - polskim malarzu i wybitnym teoretyku awangardy, który po niezaakceptowaniu socrealizmu został wyrzucony z pracy i zmarł w nędzy w 1952 r.
- Przyjechałem porozmawiać z panią prezydent, czyby się tutaj nie znalazło jakieś wsparcie, bo teraz filmów dużo, ale trudno jest je pokazać. Zbliżam się powoli do tego, by odłożyć inne projekty i powrócić do Łodzi.
Andrzej Wajda studiował w łódzkiej Szkole Filmowej w latach 1949-53.
- Nie mam już dużo czasu i myślę, że powinienem zrobić kilka filmów - mówił reżyser w magistracie. - Jednym z takich projektów jest film o Strzemińskim. Jest to jeden z najbardziej skrzywdzonych artystów w czasach socrealizmu. Zmagam się ze scenariuszem, ale uważam, że powinno się go przenieść na ekran, bo to nie jest tylko Strzemiński - wielki malarz, oryginalny, niepowtarzalny, nieznany nigdzie indziej. Strzemiński początkowo wykładał w Szkole Filmowej. Już go nie spotkałem, ale miałem możność obserwować, jak się go pozbyto.
Marcin Masłowski, rzecznik prezydent miasta, zapowiada, że w Łodzi znajdą się pieniądze na film o Strzemińskim, ale jest za wcześnie, by mówić o szczegółach i terminach. - To była robocza wizyta - mówi Masłowski. - Gdy scenariusz zostanie ukończony, miasto będzie gotowe do współfinansowania. Byłoby rewelacyjnie, gdyby taki powstał film. Jesteśmy umówieni na kolejne spotkania z mistrzem.
Władysław Strzemiński (1893-1952) był czołowym przedstawicielem awangardy w latach 20. i 30. XX w., twórcą teorii unizmu oraz inicjatorem założenia w Łodzi jednej z pierwszych na świecie stałych galerii sztuki nowoczesnej. Oprócz kompozycji unistycznych i kubistycznych malował pejzaże, studia z natury, powidoki. Jako członek Bloku i a.r. opracowywał graficznie publikacje tych grup artystycznych. Projektował też wystrój wnętrz i dekoracje teatralne. Jest autorem Sali Neoplastycznej w siedzibie Muzeum Sztuki w Łodzi, wykonanej na otwarcie ekspozycji stałej w nowej siedzibie w 1948 r. Jego żoną była Katarzyna Kobro - wybitna awangardowa rzeźbiarka i teoretyczka sztuki.
W 2009 r. Maciej Wojtyszko wyreżyserował "Powidoki", spektakl Teatru Telewizji o Strzemińskim.