Artykuły

Nowy Targ. "Zabawa jak nigdy" - premiera w MOK

Po raz kolejny Scena Teatralna MOK zaprosiła w niedzielny wieczór na premierę swojej sztuki. W tym roku nowotarscy aktorzy-amatorzy pod wodzą Marcina Kalisza z krakowskiego Teatru Starego wzięli na tapetę dramat Williama Saroyana "Zabawa jak nigdy".

Był to dla nich najtrudniejszy z dotychczasowych spektakli. W rozgrywającej się w scenerii portowego baru w San Francisco akcji spotykają się ze sobą ludzie różnych charakterów, różnych zawodów, o różnych osobowościach. Każdy jest inny a wspólnym mianownikiem jest dla nich dążenie do szczęścia. Każdy - mimo swoich wad czy upadków - ma nadal marzenia, walczy w brutalnym świecie o poczucie godności. I te marzenia, przynajmniej niektórym, się ziszczają. Portowa prostytutka Kitty (Katarzyna Podkanowicz) odnajduje w finale swoje szczęście i miłość naiwniaka Toma (Stanisław Krzak), inspirator i wier-ny kibic tego romansu, bogaty lekkoduch Joe (Tomasz Zieliński) pomaga parze finansowo, a prześladujący dziewczynę policjant z obyczajówki, typowy czarny charakter Blick (Krzysztof Łapsa) z hukiem wylatuje z baru.

W tym dramacie autorstwa amerykańskiego pisarza ormiańskiego pochodzenia nie ma miejsca dla banału, a dla aktora - dla bylejakości czy bezmyślnego wyrecytowania swojej kwestii. Tu trzeba naprawdę grać, wczuwać się w rolę bogacza-nieroba o dobrym sercu, portowej prostytutki, damy-alkoholiczki czy policjanta-kanalii. I ten egzamin nowotarscy amatorzy zdali świetnie, a pracujący z nimi aktor-reżyser w rozmowie z Tygodnikiem nie ukrywał dumy ze swoich podopiecznych, sięgających już coraz częściej do wydawałoby się nieosiągalnych dla lekarza, urzędnika, nauczycielki czy instruktora narciarstwa granic profesjonalnego aktorstwa. Przygotowania trwały rok. - Korzystając z tego, że Julek (Juliusz Chrząstowski- dop. red.) tak dobrze przygotował grupę, gdy zobaczyłem, co potrafią i jak świetnie są oswojeni ze sceną, zaproponowałem drogę zbudowania spektaklu od zera - opowiada Marcin Kalisz. - Zbudowania teatralnego świata, utożsamienia się aktora z graną postacią. W kółkach teatralnych chodzi głównie o efekt, mnie natomiast szło o to, by członkowie grupy mogli odbyć drogę bardzo bliską profesjonalnej drodze aktorskiej. A do tego ten amerykański dramat był doskonały - tłumaczy reżyser. - Przestrzeń tej amerykańskiej knajpy to miejsce, w którym każdy ma swoje 5 minut walki o szczęście - dodaje.

Najpierw było czytanie tekstu, potem wybór ról, wreszcie rozpoczęły się próby. Dwugodzinne, raz w tygodniu. - W teatrze jest to nie do pomyślenia, reżyser ma aktorów do dyspozycji przez 40 godzin tygodniowo. Z amatorami to niemożliwe, każdy ma swoją pracę, obowiązki - dodaje Marcin

Kalisz. - Ale jestem zachwycony i zbudowany energią, jaka panuje w tym zespole To fantastyczni ludzie, młodzi duchem. Bardzo dużo im zawdzięczam, dla reżysera są prawdziwą inspiracją.

Dodatkowym atutem grupy - genezą jej powstania były wystawiane od 2005 roku mikołajowe bajki dla dzieci, cieszące się od początku w Nowym Targu wielką popularnością - jest jej przedział wiekowy. - Nie trzeba nikogo postarzać ani odmładzać, mamy i młode dziewczyny i seniorów - cieszy się reżyser

Czasu na próby nie wszystkim zawsze wystarczało, ale od czego są telefony? Marcin Kalisz przypomina sobie zabawną sytuację "przegadywania" ról przez słuchawkę, która jest już anegdotą. - Czy pan naprawdę mnie kocha? Bardzo będzie panu żal, jeżeli pan mnie więcej nie zobaczy? - mówiła jedna z aktorek do swojego scenicznego partnera, gdy tymczasem do mieszkania weszli jej dwaj synowie. I trzeba było się gęsto tłumaczyć i wyjaśniać, że mama naprawdę nie ma romansu.

Dramat Saroyana, wystawiony po raz pierwszy w Nowym Jorku w 1939 roku, nie jest w Polsce nieznany. W 1965 miał swoją premierę w Teatrze Telewizji, a w głównych rolach

wystąpiły takie sławy, jak Łapicki, Barańska, Maklakiewicz, Damięcki, Ryszarda Hanin czy Aleksandra Zawieruszanka.

W Nowym Targu zagrali: Jolanta Apostoł, Stanisław Apostoł, Jolanta Czubernat, Ewa Fudalewicz, Mariusz Jelonek, Ewa Kokot, Stanisław Krzak, Krzysztof Łapsa, Sławomir Mancewicz, Krystyna Mikulska, Maciej Mikulski, Andrzej Milewski, Katarzyna Podkanowicz, Barbara Skiba, Zofia Sokołowska, Małgorzata Wagner i Tomasz Zieliński.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji