Artykuły

Poczet aktorów Teatru Polskiego w Poznaniu

Zespół artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu jest mały. W sezonie jubileuszowym liczy 23 aktorów. Tworzą go głównie ludzie młodzi, zaledwie kilka lat po szkole. Są pełni zapału, talentu, dobrych chęci... Grają w serialach, filmie i teatrze telewizji. Są otwarci na propozycje z teatrów alternatywnych. Ciągle poszukują. Aktorzy starszego pokolenia, choć w mniejszości, są mistrzami - w 130. urodziny poznańskiej sceny pisze Stefan Drajewski w Głosie Wielkopolskim.

W sezonie jubileuszowym pojawiła się nowa twarz - Barbara Prokopowicz. Z Teatrem Polskim współpracują także: Ewa Audykowska-Wiśniewska w "Zwale" Agnieszka Dygant - w "Zwyczajnych szaleństwach".

Katarzyna Bujakiewicz

Zagrała w kilku filmach fabularnych: "Sława i chwała", "Warszawa". Popularność przyniósł jej serial "Na dobre i na złe". Od dwóch lat występuje w Poznaniu, swoim rodzinnym mieście. Za rolę w spektaklu "Portugalia" otrzymała nagrodę aktorską na IV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu.

Zina Kerste

Aktorka introwertyczna (ukończyła szkołę muzyczną w klasie waltorni). Prywatnie żona reżysera - Marka Fiedora i mama rezolutnej Leny. W Teatrze Polskim od 1995 roku, choć czasami "zdradzała" go dla innych teatrów i filmu (zwłaszcza Andrzeja Maleszki).

Teresa Kwiatkowska

Zanim przyjechała rok temu do Teatru Polskiego w Poznaniu grała w Płocku i Bydgoszczy. Ledwo pojawiła się w naszym mieście, natychmiast podbiła serca publiczności. Wystąpiła w Teatrze Telewizji w spektaklu "Wesołe miasteczko" w reżyserii Sławomira Fabickiego. Za rolę w "Gąsce", otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na VIII Festiwalu Komedii Talia.

Maria Skowrońska-Ferlak

Kobietom lat się nie liczy, ale urocza pani Maria gra najdłużej spośród pań w Teatrze Polskim. Współpracowała także z teatrami w Kaliszu, Gnieźnie i Grudziądzu. Świetnie mówi poezję. Ma na koncie wiele ról, ale od pewnego czasu zajmuje się także edukacją teatralną dzieci i młodzieży. W teatrze jest także inspicjentką.

Ewa Szumska

Spodziewa się wkrótce dziecka. Utalentowana aktorka, ale i piosenkarka (laureatka Przeglądu Piosenki Aktorskiej i Festiwalu Piosenki Francuskiej). Grała w teatrach alternatywnych i kabarecie Afera. Dwukrotnie była stypendystką miasta Poznania dla młodych twórców. Laureatka wielu nagród aktorskich.

Katarzyna Węglicka

Aktorka charakterystyczna. W domu i w teatrze typ "mateczki". Za Karlę w "Nocy Helvera" dostała główną nagrodę na festiwalu w Brześciu na Białorusi i wyróżnienie w Kaliszu. Zagrała także w filmach ("Światło odbite", "Śmierć dziecioroba", "Naprawdę krótki film o...").

Barbara Krasińska (gościnnie)

Przyjechała do Poznania z Krakowa, gdzie uznawana była za najlepszą wychowankę i następczynię słynnej Ewy Lassek. Grała między innymi w Krakowie i Warszawie, Paryżu i Oslo, Londynie. W Polskim można ją oglądać w "Lamencie" i "Zwyczajnych szaleństwach" i w "Kim jest ten człowiek we krwi" zrealizowanym przez Teatr Biuro Podróży).

Leszek Lichota

Już wie, co znaczy w Poznaniu lichota. On jest tego zaprzeczeniem. Silny i postawny młody mężczyzna, chociaż się odchudza. Gwiazda serialu "Na Wspólnej". Po studiach w Warszawskiej Akademii Teatralnej zagrał w "Quo vadis", "Przedwiośniu" "Cafe camera". Grał w Teatrze Małym w Warszawie i w niemieckim Schwedt.

Piotr Łukawski

Ciepły, misiowaty - do przytulania - mówią koleżanki. Niedawno się ożenił i spodziewa się potomka. Małżonkę, znają bywalcy teatru, bo sprzedawała im bilety w kasie. Wcześniej grał w Gdańsku, Wrocławiu. Za rolę Szatana w "Portugalii" otrzymał wyróżnienie w rankingu Miesięcznika "Teatr" i nagrodę aktorską na IV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej w Zabrzu.

Roland Nowak

Poznaniak z urodzenia, absolwent krakowskiej PWST, uczeń Jerzego Jarockiego. Przez 15 lat grał w teatrach Krakowa. W 1996 roku wrócił do rodzinnego miasta i zaangażował się do Polskiego, gdzie zagrał między innymi tytułowego "Woyzecka". Potem grał w Nowym, a od 2001 roku znowu w Polskim. Fascynuje go filozofia Wschodu. Prywatnie mąż Joanny Nowak, wicedyrektor Teatru Polskiego.

Jakub Papuga

Gra w Polskim od 2000 roku, ale dopiero rolą Mirka w "Zwale" według Sławomira Shuty zwrócił uwagę krytyków. Grywa trochę w filmach (debiut w "Syzyfowych pracach", "Zabij ich wszystkich", "Głośniej od bomb", "Requiem", "Noc generałów") i serialu "M jak miłość". Tegoroczny laureat stypendium miasta Poznania dla Młodych Twórców.

Małgorzata Neumann

Od sześciu lat gra w Teatrze Polskim. Do Poznania przyjechała z Gdańska. Wcześniej grała w Olsztynie, gdzie dała się poznać między innymi rolą Racheli. Od 2000 roku występuje w filmach dyplomowych PWSTiF w Łodzi. Aktualnie gra w "Krwi", "Procesie", "Portugalii" i "Martwej Królewnie".

Małgorzata Peczyńska

Aktorka średniego pokolenia gra w Polskim od 21 lat. Wcześniej występowała w Gnieźnie, Olsztynie, Katowicach, Szczecinie... Podziwialiśmy ja jako Ubicę i wielu innych kreacjach w Teatrze Polskim. Za rolę w "Wesołym miasteczku" otrzymała w tym roku nagrodę aktorską na Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie.

Magdalena Płaneta

Drugi sezon gra w Poznaniu. Dwa lata temu ukończyła PWSFTviT w Łodzi. Tam debiutowała w Teatrze Nowym. Regularnie współpracuje jako aktorka i reżyserka z Teatrem Stacja Szamocin oraz Teatrem 44. Prowadzi także warsztaty teatralne dla młodzieży. Mówią o niej "Głodna teatru".

Barbara Prokopowicz

Zadebiutuje na deskach Polskiego rolą Klary w "Zemście". W czerwcu skończyła PWST we Wrocławiu, a we wrześniu gościnnie zagrała Jewdochę w "Sędziach" wyreżyserowanych przez Annę Augustynowicz w Lublinie. Po drodze przez rok studiowała bohemistykę na Uniwersytecie Wrocławskim.

Sebastian Grek

Dał się poznać już szerokiej publiczności w serialu "M jak miłość". Tak dalece, że w drodze na festiwal do Tarnowa, dziewczyny nagabywały go o autograf nawet podczas przystanku na stacji benzynowej. Skończył krakowską szkołę teatralną. Do Poznania trafił w 1998 roku przez teatr w Tarnowie.

Michał Kaleta

Laureat Medalu Młodej Sztuki. Aktor bardziej introwertyczny niż Zina Kerste. Dba o swoje zdrowie, bo często się przeziębia. Grał już Konrada i Makbeta (w Teatrze Biuro Podróży) oraz wiele innych ról pierwszoplanowych zarówno w repertuarze klasycznym jak i współczesnym. Wystąpił w "Edwardzie II" Marlowe'a zrealizowanym dla Teatru Telewizji przez Macieja Prusa.

Wojciech Kalwat

Pamiętam go z "Mistrza i Małgorzaty" w teatrze bydgoskim, gdzie stworzył kreację Korowiowa. Rzucił Bydgoszcz i za żoną, Teresą Kwiatkowską - na szczęście dla nas - przyjechał w ubiegłym sezonie do Poznania. Aktor, o którym koledzy mówią, że ma mocno wyrobione poczucie obywatelskie.

Piotr Kaźmierczak

Mówią o nim chłopak z Pniew. Inni twierdzą, że ma syndrom "starszego brata". Zaopiekuje się, pomoże, zorganizuje... Reżyserzy chętnie widzą go w roli asystenta. Często obsadzany jest w głównych rolach. Wkrótce zostanie tatą. Zanim pojawił się w Poznaniu, grał w teatrach Łodzi i Wrocławia.

Łukasz Pawłowski

Enfant terrible - kto nie wie, co to znaczy, niech zajrzy do słownika. A może "Piotruś Pan"? Od 2002 roku w Poznaniu.- Gra sporo, ale nie tylko w teatrze. Na początku drogi zawodowej wystąpił w telewizyjnej "Wizycie Starszej Pani". Zagrał też w filmie "Brat czeka na końcu drogi".

Sylwester Woroniecki

Zanim w 1992 roku przyjechał do Poznania, grał w teatrach Lublina, Gorzowa Wielkopolskiego i Szczecina. Miał w swojej karierze trochę szczęścia do Teatru Telewizji. Od wielu lat równolegle z aktorstwem, uprawia teatr radiowy. Słuchowiska w jego reżyserii zdobywają nagrody (między innymi w 2002 roku otrzymał wyróżnienie na Festiwalu "Dwa Teatry").

Włodzimierz Kłopocki (gościnnie)

Legenda Teatru Polskiego w Poznaniu. Grał tu długo i z wielkim powodzeniem. Odszedł z teatru, zajął się działalnością społeczną, założył gazetę... i wrócił. Jest emerytem i gra. I to jak (polecam "Zwał").

Edward Warzecha (gościnnie)

Unia personalna między Teatrem Nowym a Teatrem Polskim w Poznaniu. Niby na emeryturze, a nie schodzi ze sceny. Zanim pojawił się w Poznaniu, występował w teatrach Olsztyna, Łodzi i Bydgoszczy. Można go było zobaczyć w kilku głośnych teatrach telewizji. W Teatrze Polskim przed laty wyreżyserował "Tajemniczy ogród" i "Pinokio".

Na zdjęciu: Teresa Kwiatkowska i Roland Nowak w "Gąsce".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji