Artykuły

Koszalin. "La serva padrona" w Filharmonii

W piątek o godz. 18.30 w Filharmonii Koszalińskiej rozpocznie się wyjątkowe spotkanie z muzyką klasyczną. Wyjątkowe, bo pełne miłości. W programie opera komiczna "La serva padrona" ("Służąca panią") Giovanniego Battisty Pergolesiego, a po przerwie Symfonia g-moll KV 550 Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Koszalińskiej poprowadzi dyrygent Karol Borsuk. Na scenie zagoszczą Małgorzata Picz (Serpina) -sopran, Marek Picz (Uberto) - bas, Ludwik Schiller (Vespone, rola niema).

Opera zagości na deskach nowej siedziby Filharmonii po raz pierwszy. "Służąca panią" to najsłynniejsze dzieło Giovanniego Battisty Pergolesiego, który zapoczątkował styl opery buffo, z czasem doprowadzony do perfekcji przez mistrzów, takich jak Mozart i Rossini. To wręcz skecz muzyczny na dwoje śpiewaków i jednego aktora, zabawna historia pana terroryzowanego przez pokojówkę, który, mając dosyć kaprysów służącej, postanawia się ożenić. Ma nadzieję, że żona zapanuje nad służbą i przywróci porządek w domu. Pokojówka Serpina uznaje, że to świetny pomysł, z jedną poprawką: po co szukać na mieście czegoś, co jest pod ręką, skoro najlepsza kandydatka na żonę to przecież ona sama!

Na scenie śpiewający duet - Małgorzata Picz i Marek Picz. Małgorzata Picz ukończyła studia w 1999 roku na Wydziale Wokalno - Aktorskim Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Występowała w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie, Teatrze Muzycznym w Łodzi, Operetce Mazowieckiej, na berlińskich scenach: Volksbuhne oraz Konzerthaus Berlin. W repertuarze ma partie: Susanny (Wesele Figara), Livietty (Livietta e Tracollo), Serpiny (La serva padrona), Kapłanki (Turandot), Agilei (Teseo), Berty (Die Niirnberger Puppe) oraz Zuzi (Verbum nobile). Brała udział w przedstawieniach operowych i koncertach Francji, Bułgarii, Niemczech, Japonii, Rosji i na Cyprze.

Marek Picz to absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od 2004 roku jest solistą Krakowskiej Opery Kameralnej. W 2006 roku brał udział w nagraniu albumu z dziełami Józefa Zeidlera - zapomnianego kompozytora polskiego, związanego z kongregacją Księży Filipinów na Świętej Górze w Gostyniu. Nagrana pod dyrekcją m.in Marka Toporowskiego (z zespołem Concerto Polacco oraz Sine Nomine) płyta otrzymała w 2008 roku prestiżową statuetkę Fryderyka.

Bilety kosztują od 25 do 35 złotych. O to, czy zwolniły się jakieś miejsca, można pytać pod nr telefonu 94 342 62 20.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji