Artykuły

Koniec wieku nowa premiera w Teatrze Provisorium

Teatr Provisorium założony w 1970 roku przez grupę lu­belskich studentów filologii polskiej, do roku 1975 kierowany był przez Ste­fana Aleksandrowicza, Wiesława Kacz­kowskiego i Jana Twardowskiego. Od premiery "W połowie drogi", w maju 1976, datuje się trwający do dzisiaj okres działalności teatru pod kierow­nictwem artystycznym Janusza Opryńskiego. Brał udział we wszystkich waż­niejszych imprezach ruchu teatru stu­denckiego i alternatywnego w Polsce, występował również we Włoszech, Niemczech, Anglii, Walii, Szkocji, Szwecji i Belgii.

Janusz Opryński, związany z Teatrem Provisorium od 1976 roku, reżyser i kierownik artystyczny. Jedna z naj­ważniejszych postaci studenckiego te­atru alternatywnego w latach 70. i 80. Od 1996 roku dyrektor programowy Centrum Kultury. Komisarz artystycz­ny pierwszej edycji Międzynarodowe­go Festiwalu "Konfrontacje teatralne" i ich dyrektor organizacyjny.

O "Końcu wieku"

Tytuł naszego najnowszego spekta­klu jest kluczem do odczytania "Dżu­my" Alberta Camusa. Wyjaśnia też czas, w jakim sięgnęliśmy po ten wła­śnie tekst. Zamykamy nim rzeczywi­sty schyłek wieku. Spektakl jest próbą bilansu. Opowiada o strukturze zara­zy i zbrodni. Jest pytaniem, czy dżu­ma trwa nadal? Czy jest stanem per­manentnym? Czy człowiek umie z tym walczyć? Czy powinien żyć w cią­głym napięciu, że pewnego dnia wy­buchnie zaraza...

Spektakl jest wspólnym przedsięwzię­ciem Teatru Provisorium i aktorów Kompanii Teatr. Na scenie wystąpią: Jacek Brzeziński, Witold Mazurkie­wicz, Jan Piotr Szamryk, Jarosław To­mica i Michał Zgiet.

Scenariusz: realizacja zbiorowa reżyseria: Janusz Opryński, projekt maski: Ireneusz Salwa, kostiumy: To­masz Bułhak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji