TVP Kultura. Urodziny Kutza i miesiąc z Peszkiem
Wielcy, wybitni, niepokorni: Kazimierz Kutz i Jan Peszek obchodzą w lutym okrągłe jubileusze, więc TVP Kultura poświęca im pasma teatralne i publicystyczne.
Kazimierz Kutz - reżyser, pisarz i polityk - 16 lutego kończy 85 lat. Tego dnia TVP Kultura zaprasza go do studia "Niedzieli z" (godz. 17.25), by wspólnie świętować i porozmawiać: o szczęściu w życiu, sukcesach artystycznych, o tym, czym się różni Ślązak od Polaka i oczywiście o braku pokory. Wśród gości - wybitni aktorzy grający w filmach i spektaklach teatralnych Kutza: Janusz Gajos ("Opowieści Hollywoodu"), Marek Kondrat ("Pułkownik Kwiatkowski") i Zbigniew Zamachowski ("Zawrócony").
Nie zabraknie osób związanych ze Śląskiem, takich jak Jerzy Fedorowicz, aktor i polityk, czy Robert Talarczyk - reżyser i dyrektor Teatru Śląskiego. W gronie przyjaciół Kazimierza Kutza znajdą się również Elżbieta Baniewicz, autorka biografii bohatera oraz pisarz Eustachy Rylski.
W późniejszej części wieczoru TVP Kultura zaprasza na spektakl teatralny Kazimierza Kutza "Piąta strona świata" (godz.18.25), zrealizowany na podstawie autobiograficznej prozy reżysera. To telewizyjna rejestracja przedstawienia Teatru Śląskiego w Katowicach, a ponadto - premiera w TVP Kultura. Wielopokoleniowa, barwna panorama Śląska we wspomnieniach człowieka, który próbuje rozwiązać rodzinną tajemnicę z przeszłości, a jednocześnie - próba zrozumienia zmieniających się czasów i śląskiej historii opowiedziana oryginalnym i współczesnym językiem teatralnym.
Po spektaklu TVP Kultura zaprasza na kultową komedię "Pułkownik Kwiatkowski" (godz. 20.20), a już dnia następnego - 17 lutego w poniedziałkowym Teatrze Telewizji TVP1 pokaże słynny spektakl "Kolacja na cztery ręce" w reż. Kazimierza Kutza z Romanem Wilhelmim, Januszem Gajosem i Jerzym Trelą. Opowieść o fikcyjnym spotkaniu dwóch wielkich kompozytorów - Bacha i Haendla - a przy tym debiutancka sztuka Paula Barza, która zadziwia znajomością epoki i biografii obu kompozytorów.
9 lutego w "Niedzieli z" (od godz. 17.25) TVP Kultura będzie gościć Jana Peszka - na kilka dni przed okrągłą rocznicą urodzin, 50-leciem debiutu i 30-leciem rozpoczęcia pracy pedagogicznej. Jubilat i jego goście (Mikołaj Grabowski, Cezary Tomaszewski, Jakub Gierszał oraz żona Teresą, córka Marią i syn Błażej) będą mówić o drodze twórczej i scenicznej odwadze.
W paśmie "Niedziela z" TVP Kultura pokaże też "Dzień wielkiej ryby" Andrzeja Barańskiego (godz. 18:25) i spektakl muzyczno - teatralny "Muzyka ze słowami" (godz. 19:50) z udziałem Jana Peszka.
Także Janowi Peszkowi i Kazimierzowi Kutzowi TVP Kultura poświęca w lutym wtorkowe pasmo teatralne.
4 lutego będzie to "Ferdydurke" Macieja Wojtyszki, czyli adaptacja powieści Witolda Gombrowicza ze znakomitą rolą Jana Peszka.
11 lutego - "Zapach orchidei" Kazimierza Kutza: komedia ukazująca pejzaż dzisiejszej Polski, pełen fobii, urazów i pompatycznych gestów.
18 lutego - "Śmierć Iwana Iljicza" Jerzego Grzegorzewskiego: adaptacja opowiadania Lwa Tołstoja przygotowana pierwotnie dla Teatru Studio w Warszawie z Janem Peszkiem w roli tytułowej.
Miesiąc z Janem Peszkiem TVP Kultura zakończy filmem "Darmozjad polski" Łukasza Wylężałka (25 lutego). Wszystkie emisje w tym paśmie odbędą się o godz. 20.20.