Artykuły

Słupsk. Bajka wg Leśmiana w Tęczy

W Teatrze Lalki Tęcza odbędzie się 8 lutego premiera spektaklu "Opowiadanie Króla Wysp Hebanowych" w reż. Ireny Dragan, opartego na zbiorze baśni Bolesława Leśmiana "Klechdy sezamowe".

To stamtąd pochodzą dwie historie użyte w inscenizacji. Pierwsze opowiadanie "Rybak i geniusz" ma swoją kontynuację w "Opowiadaniu Króla Wysp Hebanowych".

Bajka przeniesie nas w krainę pewnego króla, który opowiada o swoich barwnych losach Sułtanowi. A wszystko zaczyna się od historii Rybaka, który wyłowił z morza Dżinna uwięzionego w szkatułce. Ten, w zamian za uwolnienie, zaproponował Rybakowi wielkie bogactwa, a żeby je uzyskać musi zanieść swemu Sułtanowi ryby z tajemniczego jeziora - co też uczynił. Jak się później okazało nie były to zwykłe ryby, lecz... kolorowe. Próbując rozwikłać zagadkę ofiarowanych ryb, Sułtan trafia do pałacu Króla Wysp Hebanowych. W dalszej części spektaklu poznamy historię, jaką ma do przekazania Król.

Ta niezwykła opowieść przekazuje pewne morały, które każde dziecko powinno poznać. Uczy, że podejmując wyzwania i pokonując trudy można odnaleźć to, czego szukamy... szczęście. Opowieść dedykowana jest wszystkim miłośnikom dobrej zabawy. Widz będzie z zainteresowaniem obserwować dzieje bohaterów i słuchać opowieści, w której zło jest ukarane, a nagrodzona jest dobroć, mądrość i wierność.

Scenografia przyciąga barwnością, gra aktorska bawi i uczy a oko przyciągają barwne, orientalne kostiumy oraz choreografia. To aktorzy kreują scenografię umiejętnie sterując przesuwanymi planszami i prezentując poszczególne miejsca akcji. W spektaklu przenikają się trzy plany - żywy, lalkowy i plan tzw. teatru czarnego.

Spektakl reżyseruje Irena Dragan - wieloletni dyrektor Teatru Lalki i Aktora Kubuś w Kielcach, która niejednokrotnie sięgała po opowiadania z "Klechd sezamowych" Bolesława Leśmiana i przeprowadzała adaptacje twórczości.

"Opowiadanie króla Wysp Hebanowych" jest przeniesieniem spektaklu z Teatru Lalki i Aktora "Kubuś" z Kielc.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji