Artykuły

Sukces debiutantki

Trudno - jeżeli teatr Kwa­drat chce koniecznie z ciasnej uliczki Czackiego zrobić bul­war, nie ma się co dziwić, że wybrał "Pepsie" do grania. Ani to lepsza ani gorsza komedyj­ka od innych z współczesnej, francuskiej produkcji bulwa­rowej. Aktorka Pierrette Bru­no napisała tą komedyjkę z myślą o popisowej roli tytu­łowej dla siebie i to się jej udało. Poza tym wzięła kilka motywów farsowych sto­krotnie już wykorzystywa­nych i skleiła całość na pew­no mniej sprawnie i mniej za­bawnie niż to robili dawni mistrzowie, za to z lekką pod­budową psychologiczną i ak­centami satyrycznymi wymie­rzonymi w mieszczańską mo­ralność. Cóż? Dla ludzi, którzy gustują w tym zwiędłym ga­tunku, może to być wieczór tzw. beztroskiej rozrywki. Dla innych - wprost przeciwnie.

Wszyscy jednak zgodzą się, że przedstawienie stało się okazją do bardzo udanego i obiecującego debiutu Gabrieli Kownackiej w tytułowej roli rozkosznej dziewczynki z pa­ryskiego kabaretu. Oczywiście, skromny jeszcze zasób środ­ków aktorskich jest tu cał­kiem zrozumiały. Ale pokrywa go niezwykły wdzięk, temperament, poczucie humoru, lek­kość i zadziwiająca jak na debiutantkę swoboda. Jak gład­ko rzuciła: przepraszam, przejęzyczając przewinienie w przemówienie. Jak z miejsca i naturalnie zareagowała na nie­spodziewane załamanie się po­ręczy fotela.

Te niespodzianki - a było ich więcej, np. telefony dzwo­niące czasem za późno, czasem za długo - należały zresztą do najzabawniejszych momen­tów przedstawienia i przejdą zapewne do zbioru anegdot premierowych. W każdym ra­zie w osobie Gabrieli Kow­nackiej można powitać talent komediowy wart uwagi i nie-zmarnowania. Zresztą całość obsady znajdowała się na swoim miejscu: Włodzimierz Press - niewydarzony archi­tekt, Andrzej Fedorowicz - smutny człowiek interesu z Południowej Ameryki, Wanda Koczeska - dzisiejsze wydanie pani Dulskiej z wyższych sfer. Jarema Stępowski - pełen godności kamerdyner.

Anna Frąckiewicz dobrze wyspecjalizowała się w tłuma­czeniu tego rodzaju utworów.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji