Artykuły

Sztuka na serio (fragm.)

PANORAMA Kulturalna XXX-lecia, zaplanowana województwa­mi w porządku alfabetycznym, przeżyła dawny podział administra­cyjny i teatrom z Ziemi Lubuskiej przyszło grać dopiero w lipcu. Teatr z Zielonej Góry przedstawił się nam jako zespół ambitny i traktujący sztukę na serio. Przedstawienie tego teatru, zresztą o znanych tradycjach i często triumfującego na różnych festiwalach, stały na godnym poziomie zarówno z uwagi na ładunek filozoficzny, jak rzetelne opracowa­nie i popisy aktorskie. Dzięki tym osiągnięciom zespołowym i solowym, mogliśmy się jakoś pogodzić z tym, że zielonogórzanie przywieźli zamiast sztuk pisanych na scenę, a posiada­nych w repertuarze, dwie adaptacje sceniczne prozy narracyjnej i jedno takie nie wiadomo jak to potrakto­wać: swobodny przekład czy projekt inscenizacji klasycznego dzieła. W programie stoi jak byk: Jerzy S. Sito "Christophera Marlowe`a Edward II". Według naszego rozeznania Sito mógł albo sam napisać jako własne dzieło "Edwarda II" według Marlowe'a czyli zeń korzystając, ale przebijając go niejako swoim wkła­dem kompozycyjnym i filozoficznym, albo przełożyć swobodnie czyli nie­ściśle. Ale wtedy należałoby umieścić swoje nazwisko nie nad, lecz pod tytułem. Tak bowiem wygląda, że Sito stworzył czyli wymyślił nie tylko sztukę pod określonym tytułem, ale także autora angielskiego z XVI wieku. Tyle dla porządku.

A teraz o przedstawieniach. "Czarna róża" Stryjkowskiego w adaptacji i reżyserii R. Kło­sowskiego jest nieźle rozłożoną na głosy rozprawą ze stanem umysłów w latach poprzedzających wojnę. Szczerość autora w rysowaniu postaw ludzkich oraz motywacji została pod­kreślona przez kondensację scenicz­ną. Widz przyjmuje rzecz jako sztu­kę historyczną. Zamęt pojęć i komplikacji psychologicznych znajduje w grze aktorów dobry przekaz.

Bogusław Kierc w głównej roli Henryka ma okazję do popisu w zakresie zgłębionej gry psychologicz­nej. Dwudziestka jego partnerów opracowała starannie i ofiarnie zróż­nicowane postacie, że dla przykładu wymienię Cyryla Przybyła i Hilare­go Krupnika.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji