Artykuły

Pokłony Diagilewowi

Sergiusz Diagilew (1872 -1929) był jedną z największych postaci sztuki baletu. Twórca sławnych Ballets Russes, wytyczył nowe kierunki choreografii, wprowadził na sceny całego świata szereg wybitnych dzieł. Nie był nigdy w Poznaniu, ale przecież to polscy członkowie jego zespołu położyli podwaliny pod balet poznańskiego Teatru Wielkiego, że wspomnę tylko Leona Wójcikowskiego i Zofię Grabowską. W 1965 roku Teatr Wielki złożył mu hołd na "Soirée de Gala", podczas którego, po raz pierwszy w Polsce wykonano balet "Sylfidy" do muzyki Fryderyka Chopina (Diagilew zaprezentował go w programie inaugurującym pierwszy swój sezon w Paryżu) w opracowaniu Conrada Drzewieckiego i Barbary Kasprowicz.

"Sylfidy" w zrekonstruowanej choreografii Michaiła Fokina, dokonanej przez Lilianę Kowalską, były pierwszym pokłonem spektaklu "Soirée Diagilew", którego premiera odbyła się w sobotę, l lutego, na scenie gmachu pod Pegazem. Drugim - "Popołudnie Fauna" z muzyką Claude'a Debussy'ego, w układzie pierwszego choreografa Diagilewa, Wacława Niżyńskiego, zrekonstruowanym przez Artura Żymełkę. I wreszcie trzecim - "Trójkątny kapelusz" z muzyką Manuela de Falli i w choreografii Leonida Massina (który na premierze w roku 1919 tańczył partię Młynarza) zrekonstruowanej przez jego syna, także wybitnego tancerza i choreografa, Lorce Massina.

Trzy różne obrazy, począwszy od romantycznego "białego baletu" z solistycznymi partiami, w oprawie stylowo zakomponowanego corps de ballet, poprzez stylizowaną na grecki relief scenę marzeń zmysłowego Fauna, aż po dynamiczną, tętniącą temperamentem opowieść o ukaranych zalotach podstarzałego Gubernatora do pięknej Młynarki, opowieści przesyconej rytmami fandanga, sevillany, farucci i joty, hiszpańskich tańców ludowych. Przekazywanych przez orkiestrę pod wytrawnym kierownictwem Jose Marii Florencio Juniora, a wszystko w scenografii zrekonstruowanej, z kostiumami włącznie, przez Ryszarda Kaję. Aby oddać sprawiedliwość, trzebaby wymienić wszystkich tańczących - ograniczę się do wyrazów uznania dla Pawła Mikołajczyka (Faun), Joanny Wodas (Nimfa), Andrzeja Płatka (Młynarz), Beaty Wrzosek (Młynarka) i Ryszarda Dłużewicza (Gubernator). Zobaczcie to koniecznie.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji