Artykuły

Rzeszów. Turecka i polska "Mała księżniczka"

Od 15 do 20 stycznia w Rzeszowie na zaproszenie Teatru Maska przebywa zespół Izmir State Theatre oraz pan Mustafa Kurt, dyrektor generalny Turkish State Theatres. Wizyta tureckiego zespołu stanowi przygotowanie do występów Teatru Maska w Izmirze i Ankarze w kwietniu 2014 r.

Spektakle rzeszowskiego teatru lalkowego będą prezentowane w ramach programu ministerialnego Turcja 2014 - promesa, związanego z obchodami 600 rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Turcją i Polską, mającego na celu promocję najwartościowszych zjawisk kultury polskiej. Przedstawieniom towarzyszyć będzie wystawa scenografii, warsztaty dla studentów wydziału aktorskiego i dla widzów.

Na program współpracy polskiego Teatru Maska i tureckiego Izmir State Theatre składa się:

- prezentacja najciekawszych spektakli dla dzieci przygotowanych przez polskich twórców w Teatrze Maska,

- wspólne warsztaty artystyczne zespołów Teatru Maska i tureckiego Izmir State Theatre oraz studentów Wydziału Wydział Sztuk Pięknych kierunek Teatr Uniwersytetu Dokuz Eylül w Izmirze

- wymiana doświadczeń pracowni plastycznych obu teatrów,

- udział Teatru Maska w jednym z najważniejszych tureckich festiwali "Little Ladies, Little Gentleman",

- warsztaty teatralne dla widzów (Święta, świętowanie, zabawa. Wyliczanki, terkotanki - Polska i Turcja: podobieństwa, różnice)

Program rozpoczyna w styczniu 2014 roku spotkanie studyjne w Rzeszowie, podczas którego zespół turecki pokaże swoją wersję spektaklu "Mała księżniczka" (spektakl przygotowany przez tych samych - polskich - twórców mają w swoim repertuarze oba teatry) i wprowadzi niezbędne ze względów kulturowych zmiany w rzeszowskim spektaklu. Podczas tygodniowego pobytu zespołu z Izmiru w Rzeszowie przeprowadzone zostaną także wspólne warsztaty aktorskie poświęcone animacji i realizacjom musicalowym. Podczas tego spotkania przez przedstawicieli pracowni plastycznych obu teatrów zostaną wprowadzone niezbędne zmiany w dekoracji i kostiumach rzeszowskiego zespołu.

Pobyt Teatru Maska w Izmirze rozpocznie się w obchodzonym uroczości w Turcji Dniu Dziecka (23 kwietnia 2014 r.). Zespół z Rzeszowa czterokrotnie zaprezentuje swoją wersję "Małej księżniczki". Podczas tygodniowego pobytu w Turcji kolejnymi punktami programu będą: warsztaty artystyczne dla zespołów obu krajów, panel dyskusyjny nt. współczesnej dramaturgii i współczesnego teatru dziecięcego, przygotowany we współpracy z tureckim Uniwersytetem, udział rzeszowskiego Teatru w tureckim festiwalu Little Ladies, Little Gentelman w Ankarze i pokaz polskich spektakli (Bleee w reż. Laury Słabińskiej oraz "Mała księżniczka" w reż. Arkadiusza Klucznika). Program wzbogaci wystawa scenografii Anny Chadaj i Mariki Wojciechowskiej (obie współpracowały z Teatrem Maska, ich prace są jednymi z najciekawszych realizacji we współczesnej scenografii w polskim teatrze lalek)

W sumie przewidziano 7 prezentacji (około 1400 widzów) oraz cztery spotkania z dziedziny edukacji teatralnej (100 uczestników)

Projekt realizowany będzie we współpracy organizacyjnej, merytorycznej i finansowej z Turkish State Theatres (związkiem teatrów, posiadającym 56 scen, do którego należy 23 teatry regionalne, przygotowującym około 150 premier rocznie, organizatorem pięciu międzynarodowych i dwóch krajowych festiwali teatralnych) i Izmir State Theatre (należącym do Turkish State Theatres). Wybór partnera nie jest przypadkowy: przez ponad 60 lat swojego istnienia Turkish State Theatres przykłada szczególną wagę do umieszczania w swoim repertuarze spektakli dla dzieci, postrzeganych nie tylko jako przyszłość narodu, ale także jako przyszłość teatru (kolejne pokolenie aktorów, twórców czy wreszcie widzów - świadomych, cechujących się wysokimi kompetencjami kulturowymi). Dodatkowo jednym z celów statutowych będącego partnerem projektu związku teatrów jest rozszerzanie wiedzy tureckiego społeczeństwa o teatrze nie tylko narodowym, ale także światowym, między innymi poprzez wystawianie najciekawszych światowych dzieł scenicznych.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji