Artykuły

Gdańsk. Zrewitalizują Teatr Leśny w Parku Jaśkowej Doliny?

Przywrócenie świetności Teatrowi Leśnemu w Parku Jaśkowej Doliny - to kolejny projekt zgłoszony do pierwszego w historii Gdańska budżetu obywatelskiego. Czy zdobędzie poparcie mieszkańców?

Gdańszczanie złożyli aż 421 projektów do pierwszego, pilotażowego budżetu obywatelskiego na 2014 r. Na naszych łamach prezentujemy wybrane projekty z różnych dzielnic Gdańska. Tym razem przedstawiamy projekt z okręgu nr I, obejmującego Wrzeszcz Górny, Wrzeszcz Dolny, Młyniska, Strzyżę i Brętowo.

Teatr w katastrofalnym stanie

Projekt dotyczy rewitalizacji Teatru Leśnego w Parku Jaśkowej Doliny, a zgłosiła go Katarzyna Burakowska, kierowniczka Klubu Winda, który latem organizuje w Teatrze Leśnym różne wydarzenia.

- Bardzo mi zależy, aby Teatr Leśny wrócił do stanu sprzed kilkunastu lat, kiedy po raz pierwszy go zrewitalizowano - mówi Katarzyna Burakowska. - Przez ostatnie kilkanaście lat Teatr został zdewastowany, wiele elementów wymaga naprawy, remontu. Jego stan w tej chwili jest katastrofalny, istnieje zagrożenie, że w tym roku w ogóle nie zostanie otwarty, jeśli nie zostaną wykonane potrzebne prace. Gdy więc nadarzyła się okazja z budżetem obywatelskim, postanowiłam ją wykorzystać. Projekt, który zgłosiłam, to na razie pierwszy etap tego, co należałoby zrobić.

Teatr Leśny w Parku Jaśkowej Doliny to obiekt unikatowy w skali kraju. Co roku odbywają się w nim liczne koncerty jazzowe, bluesowe etc., które wysłuchuje kilkanaście tysięcy osób - miejscowych i turystów. Ostatni raz Teatr był rewitalizowany w 2000 r. Przez ten czas jednak skarpy zostały wypłukane, przez co naruszony został poziom sceny, uniemożliwiając bezpieczny montaż zadaszenia. Paliki drewniane umacniające schody na scenę zbutwiały. Wejście na scenę stało się bardzo niebezpieczne. Brakuje również bezpiecznego podjazdu na scenę. Zniszczone kanały odwadniające przyspieszają erozję.

Projekt Katarzyny Burakowskiej zakłada więc: położenie nowej nawierzchni sceny wraz z odwodnieniem; wyłożenie darnią skarp scenicznych; remont schodów na scenę oraz wyrównanie i utwardzenie podjazdu na scenę.

Koszt realizacji projektu gdański ZDiZ oszacował na blisko 200 tysięcy złotych.

- Chciałabym, aby w kolejnym etapie wyremontowana została widownia - schody oraz belki, na których widzowie siedzą - dodaje Burakowska.

W lutym wielkie głosowanie

Projekty, które zgłosili gdańszczanie do pierwszego w historii miasta budżetu obywatelskiego, są od kilku tygodni oceniane przez zespół konsultacyjny (ciało złożone z urzędników, radnych miejskich i dzielnicowych), który dokonuje oceny formalnoprawnej. Te, które uzyskają pozytywną ocenę, wezmą udział w powszechnym głosowaniu.

Odbędzie się ono w dniach 10-23 lutego 2014 roku. Będą mogli wziąć w nim udział wszyscy gdańszczanie i gdańszczanki, którzy ukończyli 16 lat, a odbywać się ono będzie przez internet. Zagłosować będzie można maksymalnie na 5 projektów. Te, które otrzymają najwięcej głosów, zostaną zrealizowane do końca 2014 r. Pula pieniędzy dla wszystkich projektów to 9 mln zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji