Artykuły

Częstochowa. Sławna rodzina Reszków w fotograficznym albumie

W Ośrodku Promocji Kultury przy ul. Dąbrowskiego 1 odbędzie się dziś o godz. 18 promocja nowego albumu "Szlak Reszków". W wieczorze udział wezmą Robert Kępa, prezes Fundacji im. Reszków i redaktor nowego wydawnictwa, oraz Zbigniew Burda, autor zdjęć współczesnych miejsc i zdarzeń związanych z pamięcią o sławnych XIX-wiecznych śpiewakach.

"Rodzeństwo Reszków - czytamy we wstępie do albumu - odnosiło artystyczne triumfy w najsłynniejszych operach świata: La Scali, Królewskiej Operze Covent Garden w Londynie, Turynie, Lizbonie oraz Metropolitan Opera. Jan Mieczysław (1850-1925) uznawany jest za jednego z największych tenorów swej epoki, ceniony zwłaszcza za kreacje w operach kompozytorów francuskich oraz w dramatach muzycznych Wagnera. Edward (1853-1917) odnosił sukcesy na scenach operowych Europy i Stanów Zjednoczonych. Uznawany jest za jednego z największych basów tego okresu. Józefina (1855-1891) to znakomita sopranistka epoki. To ją Verdi obsadził w tytułowej roli w dyrygowanej przez siebie premierze Aidy. Kończąc swoją artystyczną karierę, powrócili do Polski i zamieszkali w okolicach Częstochowy. Ich posiadłości znajdowały się na terenie obecnych gmin Kłomnice, Mykanów, Kruszyna, Mstów i Dąbrowa Zielona. Tutaj prowadzili także działalność filantropijną i kulturalną. Grób jednego z rodzeństwa - Edwarda Reszke - znajduje się w Borownie".

- Album ma promować Szlak Reszków - mówi Kępa - Znajduje się na nim wiele zabytków związanych z dziejami Reszków, urokliwe zakątki przyrody, rozwija się agroturystyka. Uzupełnieniem tej oferty są koncerty muzyki poważnej, prezentacje operowe i wystawy w miejscowościach na Szlaku Reszków. Album jest również formą uczczenia przypadającej w 2013 r. 160. rocznicy urodzin Edwarda Reszke. Wydawnictwo powstało dzięki funduszom unijnym oraz wsparciu rodziny Mossakowskich i Donimirskich, potomków Edwarda Reszke.

W albumie znajdujemy fotografie archiwalne. Ciekawostką towarzyską jest zdjęcie z królewskiej rezydencji w Sandringham w Anglii. Są na nim Edward i Jan, obok którego stoi księżniczka Aleksandra, ponoć blisko związana z tenorem. Archiwalia pochodzą m.in. od Marii Bilowicz, wnuczki Edwarda Reszke i założycielki Fundacji, oraz od Katarzyny Mossakowskiej, prawnuczki Edwarda Reszke.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji