Artykuły

Olsztyn. Studenci mierzą się z Zelenką

Święcący triumfy w stolicy czeski dramaturg i filmowiec Petr Zelenka "dotarł" do Olsztyna, i to w podwójnej roli: w sobotę w Teatrze im. Jaracza premiera jego sztuki "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie", a od piątku w kinie Awangarda film na jej podstawie wyreżyserowany przez samego autora.

Reżyserem scenicznej wersji jest Bronka Nowicka, młoda absolwentka łódzkiej filmówki, dla której to pierwsza przygoda z teatrem. Większość aktorów to słuchacze Studium Aktorskiego przy olsztyńskim teatrze, bo będzie to jednocześnie spektakl dyplomowy III roku. I dobrze, z fragmentów pokazanych wczoraj dziennikarzom widać, że entuzjazm młodzieży dobrze robi tej sztuce. A żeby studenci nie dali się ponieść młodzieńczej fantazji, w spektaklu występują też doświadczeni aktorzy: Artur Steranko i Joanna Fertacz w rolach ojca i matki.

"Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" święcą triumfy w Polsce: wystawiły je już przynajmniej cztery sceny w kraju. To kilka przenikających się, przedziwnie zwariowanych historii mieszkańców wielkiego miasta, które łączy jedno: wszyscy tęsknią za kimś, są samotni i nieudolnie starają się zdobyć bliską osobę. Jeden z bohaterów zakochuje się w sklepowym manekinie (on akurat szczęśliwie i z wzajemnością!), inny uprawia seks z... odkurzaczem, skoro zostawiła go nieczuła kochanka, kolejny próbuje odzyskać swoją miłość za pomocą indiańskiego rytuału, ale myli kosmyk włosów dziewczyny z fryzurą jej ciotki...

Brzmi to absurdalnie, ale jest przede wszystkim ciepłe, choć "odjechane". Według Zelenki w dzisiejszym świecie trzeba bowiem być szalonym, by liczyć na szczęśliwą miłość.- Nie lubię przekładania rzeczywistości łopatą na scenę. A Zelenka mówi nie wprost o rzeczach ważnych, choć zabawnie - opowiada reżyserka. Nie oglądała jeszcze filmu, by się nie sugerować. - Obejrzę dopiero po premierze - zapewnia.

Na sali teatru był szef kina Awangarda, Konrad Lenkiewicz. Już od godz. 17.45 w piątek można w tym kinie oglądać filmową, autorską wersję "Opowieści". By każdy mógł porównać, kino i teatr przygotowały wspólną ofertę: po seansie lub spektaklu można pójśc z biletem kupionym w jednej z tych placówej i kupić taniej - za 13 zł - bilet do drugiej z nich.

Premiera sztuki w sobotę o godz. 19

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji