Artykuły

Łódź. Kutz i Holoubek nagrodzeni przez Camerimage

Gustaw Holoubek na zdjęciu], Kazimierz Kutz i Wiesław Zdort oraz pośmiertnie operator Tonino Delli Colli zostaną laureatami tegorocznego festiwalu Camerimage.

Tonino Delli Colli to włoski operator, twórca zdjęć do "Dawno temu w Ameryce" Sergio Leone, "Imienia róży" Jean-Jacques Annaud czy "Gorzkich godów" Romana Polańskiego. Kutz i Zdort dostaną nagrodę dla duetu reżyser-operator, a Holoubek za szczególne osiągnięcia w karierze aktorskiej.

W konkursie głównym, o Złotą Żabę będzie rywalizować od 12 do 14 filmów pełnometrażowych. Na liście 25 tytułów kandydujących do udziału w nim znajdują się m.in. duński "Accused" w reż. Jacoba Thuesena, "The Three Burials of Melquiades Estrada" w reż. Tommy Lee Jonesa, "Cała zima bez ognia" w reż: Grega Zglińskiego i "Jestem" w reż. Doroty Kędzierzawskiej. O Złotą Kijankę powalczy 25-30 etiud studenckich. Po raz pierwszy w historii festiwalu zostanie też zorganizowany konkurs filmów polskich; wystartuje w nim od 6 do 8 obrazów.

Prawdopodobnie w jury zasiądą operatorzy: Juan Ruiz Anchia ("Głosy niewinności"), Richard Crudo ("American Buffalo"), Affonso Beato ("Wszystko o mojej matce"), Sławomir Idziak ("Helikopter w ogniu"), Oliver Stapleton ("Kroniki portowe") i Chris Menges ("Misja").

Dodatkowymi atrakcjami imprezy będą prezentacje filmów bułgarskich, estońskich oraz retrospektywa obrazów Istvana Szabo ze zdjęciami Lajosa Koltaia. Planowane są także pokazy filmów zrealizowanych w technologii cyfrowej.

Centrum festiwalowym będzie, jak co roku, Teatr Wielki, a filmy pokaże także kino Charlie. Impreza rozpocznie się 26 listopada i potrwa do 4 grudnia.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji