Artykuły

Poznań. "Dr@cula. Vagina dentata" prapremierowo w Polskim

7 grudnia w Teatrze Polskim w Poznaniu, w ramach Pracowni Inicjatyw Aktorskich, odbędzie się prapremiera sztuki Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej "Dr@cula. Vagina dentata", z Piotrem B. Dąbrowskim i Pawłem Siwiakiem w rolach głównych.

Współcześnie mit wampira jest na naszych oczach pożerany przez nowomediowe zachowania ludzkie. Wysysanie sensów w nowomowie internetowej lub kuszenie obietnicami wiecznego piękna to punkty wyjścia dla spektaklu. Motyw wampiryzmu zostaje przez twórców przefiltrowany przez takie zjawiska jak konsumpcjonizm, komercja i popkultura.

Bohaterką historii jest Ala - nastolatka, która przekracza próg inicjacji. Zanim jednak zdmuchnie urodzinowe świeczki przejdzie przez osobliwy labirynt postaci, w którym spotka pomocników i mentorów, ale też natrafi na kilka pułapek. Wejście w tę opowieść będzie wymagało od widzów zgody na skrępowanie i wyssanie

Autorkami dramatu "Dr@cula. Vagina dentata" są Agata Biziuk i Agnieszka Makowska. W spektaklu występują: Piotr B. Dąbrowski i Paweł Siwiak. Autorką scenografii jest Marika Wojciechowska; muzykę skomponował Piotr Klimek; choreografię przygotowała Anita Podkowa, a multimedia Krzysztof Kiziewicz.

Sponsorem spektaklu jest Gabinet Medycyny Estetycznej QKA Michał Kukulski.

Agata Biziuk ukończyła reżyserię na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku). Jest dramatopisarką, założycielką Nieformalnej Grupy "Avis" (2002), a także finalistką 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2013). Wraz z Grupą "Avis" stworzyła doceniane i nagradzane w całej Polsce spektakle, m.in.: "Kukułka", "Horror Vacui", "Prometeusz", "Fumum Vendere", "Medium Rzeczy Pospolitych". Współpracowała m.in. z Teatrem Wytwórnia w Warszawie, Teatrem Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, Teatrem Muzycznym w Gliwicach, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Pleciuga i Teatrem Krypta w Szczecinie. Agata Biziuk realizuje zwykle przedstawienia oparte na własnych tekstach lub dokonuje adaptacji znanych utworów. Jej spektakle (wyreżyserowane m.in. w Teatrze Lalka w Warszawie, Teatrze Dramatyczny im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Teatrze Pinokio w Łodzi oraz Teatrze Rozrywki w Chorzowie) były wielokrotnie nagradzane (m.in. otrzymały Świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego przyznawane przez Polski Ośrodek ASSITEJ).

Agnieszka Makowska, współautorka dramatu "Dr@cula. Vagina dentata", jest absolwentką Wydziału Aktorskiego Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Obecnie współtworzy wraz z Agatą Biziuk Nieformalną Grupę "Avis". Ma na swoim koncie również współpracę z Teatrem Adama Walnego oraz Kompanią Doomsday. Jest autorką scenografii do spektakli Agaty Biziuk "Horror Vacui" oraz "Fumum Vendere". W 2008 roku była laureatką zespołowej nagrody aktorskiej na XXI Festiwalu X-OFF w Gliwicach (spektakl "Kukułka" w reżyserii Agaty Biziuk). Otrzymała także nominację do nagrody za najlepszą rolę żeńską na Roma Teatro Festiwal 2008 w Rzymie. Dwukrotnie nagrodzona na festiwalu "Lalka też człowiek" w Warszawie za role w spektaklach "Skrawki" wg Otella w reżyserii Marcina Bartnikowskiego oraz "Fumum Vendere" w reżyserii Agaty Biziuk. Jest finalistką 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej (2013). Współpracuje także z teatrem Malabar Hotel oraz Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie w ramach projektu "Chór Kobiet" w reżyserii Marty Górnickiej.

Prapremiera spektaklu "Dr@cula. Vagina dentata" odbędzie się 7 grudnia w Galerii. Kolejne przedstawienia: 8, 14, 15, 17, 18 grudnia oraz 3, 4, 5 i 7 stycznia. Bilety w cenie 25 i 20 zł dostępne są w kasie Teatru (rezerwacja: tel. 61 852 05 41, 61 852 56 28; e-mail: rezerwacja@teatr-polski.pl). Spektakl przeznaczony jest dla widzów od 18 roku życia.

Pracownia Inicjatyw Aktorskich (PiniA) to projekt Teatru Polskiego w Poznaniu w ramach, którego realizowane są premiery spektakli oraz tematyczne warsztaty adresowane do różnych grup wiekowych. Pierwszym wydarzeniem otwierającym projekt była polska prapremiera dramatu "Szczaw, frytki" Zoltána Egressyego w reżyserii Piotra Kaźmierczaka. "Dr@cula. Vagina dentata" jest kolejną prapremierą zrealizowaną przez Pracownię Inicjatyw Aktorskich.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji