Radni wyrzucili Holoubka z teatru
Skandaliczna decyzja rady miasta w sprawie patrona Teatru Dramatycznego. Takiej żenującej sytuacji w stolicy dawno nie było! Mowa o totalnej kompromitacji stołecznych radnych, którzy po śmierci Gustawa Holoubka (...) w 2008 roku z wielką pompą nadali Teatrowi Dramatycznemu imię aktora, a teraz po cichu wycofali się z tej decyzji i teatr stracił patrona.
- To smutna historia bez precedensu. Czy kiedykolwiek jakiemukolwiek polskiemu teatrowi odebrano imię jego patrona? - nie ukrywa rozżalenia żona wybitnego artysty Magdalena Zawadzka (69 l.).
- Kiedy 29 maja 2008 roku, dokładnie w moje imieniny, nadawano Teatrowi Dramatycznemu imię Gustawa Holoubka, byłam przepełniona szczęściem - wspomina aktorka. - A potem to imię, nadane tak uroczyście i w mojej obecności, odebrano po cichu, bez powiadomienia mnie o tym - dodaje. Aktorka postanowiła poprosić radnych o wyjaśnienia.
W odpowiedzi na list przyszło suche urzędnicze wyjaśnienie. Okazało się, że sytuacja zmieniła się za sprawą uchwały Rady Warszawy z 8 listopada 2012 roku. Połączone zostały wtedy dwa miejskie teatry: Teatr Dramatyczny oraz Teatr na Woli im. Tadeusza Łomnickiego. W ten sposób 1 stycznia 2013 roku powstał "nowy" Teatr Dramatyczny już bez patrona! - Uznaliśmy, że będzie lepiej, jeśli nie będziemy wybierać między dwoma wybitnymi aktorami i pozostawimy nazwę Teatr Dramatyczny ze względu na profil instytucji - tłumaczy bezczelnie Ewa Malinowska-Grupińska - przewodnicząca Rady Warszawy. Okazuje się, że za zmianami stoją oszczędności! - Warszawa ma największą liczbę teatrów w Polsce, od lat staramy się ją zmniejszyć ze względów organizacyjnych. Dwie sceny mogą mieć tego samego dyrektora, dwa teatry już nie - wyjaśnia. W rezultacie stworzono jeden teatr z aż trzema lokalizacjami: w Śródmieściu, na Woli i na Mokotowie i z aż pięcioma scenami. Jedna z nich nosi imię Gustawa Holoubka.
- To sztuczny twór, wciąż jednak noszący nazwę Teatru Dramatycznego, zatem dlaczego już nie imienia Gustawa Holoubka? - zastanawia się Magdalena Zawadzka. I dodaje: - Już raz, za życia, pozbawiono męża kierowania teatrem, w którego miejsce stworzono sztuczną hybrydę - Teatr Rzeczpospolitej. Teraz podobna przykrość spotkała go po śmierci.
Andrzej Golimont (44 l.) radny miasta:
- To hańba, wstyd, już na Radzie Warszawy w imieniu SLD byłem przeciwko obrzydliwemu pomysłowi, grożącemu zabiciem tożsamości Teatru na Woli oraz pozbawieniu Teatru Dramatycznego honorowego patrona. Publicznie powiedziałem, że bardzo urazi to panią Magdalenę Zawadzką. Usłyszałem, że pomysł był z nią wcześniej konsultowany. Teraz okazuje się, że to nieprawda. Brak mi słów.