Kostium - dress code - ciało. Trwa II Festiwal Nowej Scenografii
Jeszcze dziś i jutro (29 i 30 listopada) będzie można wziąć udział w spotkaniach, prezentacjach i projekcjach w ramach II Festiwalu Nowej Scenografii organizowanego przez Muzeum Śląskie. Imprezę zakończy wręczenie Nagrody im. Jerzego Moskala.
Motyw przewodni tegorocznej edycji to "Kostium - dress code - ciało", w związku z czym wydarzenia skupiają się na pokazaniu zewnętrznej strony postaci w filmie, teatrze i innych formach sztuki. W piątek 29 listopada od rana będzie można zajrzeć do pracowni krawieckich Teatru Rozrywki w Chorzowie i Opery Śląskiej w Bytomiu. W tym pierwszym o godz. 10 i 12 na gości czekać będzie Michał Korchowiec - autor scenografii do najbliższej premiery teatru "Bierzcie i jedzcie" autorstwa Pawła Demirskiego i Moniki Strzępki.
W Bytomiu o tej samej porze będzie można zwiedzić pracownie, w których powstają kostiumy do najnowszych spektakli opery. Tego dnia czekają nas też dwa spotkania: w Muzeum Śląskim o godz. 14.30 pojawi się scenograf Małgorzata Bulanda [na zdjęciu], a o godz. 16.30 Magdalena Musiał - projektantka kostiumów, która od 2007 roku współpracuje z reżyserem Mariuszem Trelińskim. W ramach części filmowej w kinie Kosmos o godz. 11 zostanie wyświetlona "Historia żółtej ciżemki" Sylwestra Chęcińskiego, a o godz. 20 "Dom zły" Wojciecha Smarzowskiego. Przed ostatnią projekcją, o godz. 18, w kinie będzie można porozmawiać z charakteryzatorką filmu Ewą Drobiec.
Wieczorna część festiwalu przeniesie się do Archibaru, gdzie finał będzie miał projekt "Kostium dla miasta", w ramach którego studenci uczelni artystycznych projektowali stroje dla pracowników przestrzeni publicznej: urzędników, sprzedawców czy muzealników.
Ostatni dzień imprezy (30 listopada) wypełnią warsztaty, których większość odbędzie się w teatrze Korez. Od godz. 9 rano gościć tam będą scenograf dr Ewa Bloom-Kwiatkowska, prof. Małgorzata Komorowska-Dobrucka z krakowskiej ASP, kierownik katedry scenografii Norweskiej Akademii Teatralnej Serge von Arx i projektant Tomasz Ossoliński. O godz. 15.30 zajęcia z charakteryzacji w CKK poprowadzi Ewa Drobiec.
W sobotę odbędą się również dwie ostatnie projekcje filmowe. Dzieci o godz. 11 zobaczą "Podróże Pana Kleksa", a dorośli o godz. 20 "Straż Nocną" Petera Greenawaya, poprzedzone spotkaniem z autorką scenografii i kostiumów Jagną Jasicką. Imprezę zakończy wieczorna gala w Centrum Scenografii Polskiej.
Wstęp na festiwalowe wydarzenia jest darmowy.