Artykuły

O czym dziś, jak nie o Europie!

Krakowski reżysersko-scenograficzny duet zapowiada spektakl re­welacyjny i do tego niebywale na czasie. W sobotę premiera przed­stawienia "Europa? Mikrodra­maty"

Lubelską publiczność czeka tea­tralna niespodzianka, i to nawet niejedna. Stan ten wymaga od widza uważnej czujności dosłownie od chwili, kiedy kurtyna pójdzie w górę. Albowiem "Europa? Mikrodramaty" to spektakl składający się z ośmiu minia­turek trwających od sześciu do szesna­stu minut, a każdą napisał inny autor! Te mikrodramaty są zaledwie częścią większej ich partii powstałej na jubile­usz Mittelfestu, imprezy artystycznej w Cividale del Friuli (Włochy), a po­święconej prezentowaniu kultury Euro­py. Europy - ale w kontekście tradycji Mitteleuropy (związanej z państwem Habsburgów), multikulturowego tygla położonego między Triestem a Czerniowcami. Opowiadają o tym, co zda­rzyło się w ostatnich dziesięciu latach w Europie.

Tamtejsze, rodem z Mitteleuropy, komplikacje i pomieszania geograficzno-polityczno-kulturowe muszą intere­sująco przekładać się na nasze, polskie, szczególnie w kontekście przystąpie­nia do Unii Europejskiej. Dlatego Ta­deusz Bradecki, który reżyserował część mikrodramatów na Mittelfeście, postanowił przenieść je na deski pol­skiego teatru. 27 września zobaczymy więc polską prapremierę "Europy...".

- Cieszę się, że u nas. Marzenie stało się ciałem - mówi Krzysztof Babicki, dyrektor artystyczny Teatru im. J. Oster­wy.

- Autorzy mikrodramatów dążyli do skrótu, syntezy, sięgali po różne tematy i poetyki. Z ich całości powstała zupeł­nie niezwykła forma. To w teatrze coś odświeżającego, ten spektakl jest abso­lutnie wyjątkowy, to jakieś nietypowe varietes - zapowiada Tadeusz Bradecki. Dodaje: - I bardzo aktualne. Bo wciąż gęstnieje pytanie, zastanawianie się nad tym, czym jest Europa.

Scenografię przygotowała Jagna Ja­nicka, podobnie jak reżyser silnie zwią­zana z krakowskim środowiskiem tea­tralnym. Teksty mikrodramatów prze­łożyli pracownicy naukowi UMCS.

Autorami mikrodramatów są: Elin Rahnev (Bułgaria), Zanina Mircevska (Macedonia), Almir Imsirevic (Bośnia i Hercegowina), Biljana Srbljanovic (Ju­gosławia), Artur Grabowski (Polska), Goeorge Tabori (Austria), Peter Esterhazy (Węgry) i Claudio Magris (Włochy).

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji