Kraków. Uczniowie inscenizują arcydzieła literatury polskiej
Od 6 lat nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Społecznych nr 3 STO w Krakowie zapraszają na nietypowe inscenizacje największych arcydzieł polskiej kultury. Już jutro (15 listopada) młodzież zaprezentuje swoją interpretację "Ślubów panieńskich" A. Fredry.
Stałym punktem w kalendarzu imprez artystycznych, organizowanych przez uczniów krakowskich szkół jest projekt "Czytamy wielką literaturę".
Całodzienna impreza to nie tylko możliwość obcowania z wybitnymi utworami będącymi podstawą naszej kultury i tożsamości, ale również okazja do zaznajomienia się historią, sztuką i wielkimi ideami czasów, w których powstawały.
- Staramy się ułatwić uczniom zapoznanie z dawną literaturą poprzez przybliżenie im realiów danej epoki. Dzięki temu nie tylko poznają największe dzieła kultury polskiej, ale też rozumieją dlaczego one powstały - mówi Krzysztof Kwiatkowski, dyrektor ZSS nr 3 STO w Krakowie.
W czasie wspólnej prezentacji nigdy nie może zabraknąć strojów z epoki, tańców a także... wspólnej staropolskiej biesiady. Tak jak w poprzednich latach, wydarzenie poprzedzone zostało wielotygodniowymi przygotowaniami. Nad przedsięwzięciem czuwali poloniści i reżyser.
- Wydarzenie angażuje całą społeczność szkolną: uczniów i nauczycieli, a także rodziców. Dzięki temu również oni mają szansę przypomnieć sobie wielką literaturę - dodaje Krzysztof Kwiatkowski.
W ramach VI edycji projektu "Czytamy wielką literaturę" uczniowie poznali już "Pana Tadeusza" A. Mickiewicza, "Balladynę" J. Słowackiego, "Krzyżaków" H. Sienkiewicza, nowele i opowiadania St. Żeromskiego, "Wesele" St. Wyspiańskiego.
Wielki finał tegorocznej akcji oraz prezentacja "Ślubów panieńskich" A. Fredry odbędzie się w najbliższy piątek (15 listopada) o godz. 9.00 w ZSS nr 3 STO (Kraków, os. Dywizjonu 303 nr 35) . Wstęp dla publiczności jest bezpłatny.