Artykuły

Poznań. W sobotę prapremiera "Gorączki czerwcowej nocy"

Prapremierę spektaklu Tomasza Śpiewaka "Gorączka czerwcowej nocy" pokaże w sobotę Teatr Nowy w Poznaniu. Reżyserem jest Remigiusz Brzyk.

Dzieło nawiązuje do historycznej realizacji spektaklu "Oskarżony: Czerwiec pięćdziesiąt sześć" w reżyserii Izabelli Cywińskiej i Janusza Michałowskiego i ze scenariuszem Izabelli Cywińskiej i Włodzimierza Branieckiego. Zrealizowany w Teatrze Nowym w czerwcu 1981 roku "Oskarżony: Czerwiec pięćdziesiąt sześć" uważany jest za jeden z najważniejszych spektakli teatru politycznego w Polsce na przełomie lat '70 i '80 ubiegłego wieku. Oparty został na zeznaniach z procesów i relacjach świadków Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Jak powiedzieli we wtorek na konferencji prasowej twórcy "Gorączki czerwcowej nocy", ich dzieło ma być przedstawieniem o pamięci, odsłoniętych w czerwcu 1981 roku Poznańskich Krzyżach, dziele Izabelli Cywińskiej, ale także okolicznościach w jakich powstawał jej spektakl.

- To jak to przedstawienie powstawało jest niezwykle pasjonujące. To było 25 lat po Poznańskim Czerwcu, wielu uczestników tamtych wydarzeń wciąż jeszcze żyło. Gdy aktorzy pracowali nad tym spektaklem, do teatru przychodziły przedstawiane w nim osoby. Można powiedzieć, że rzeczywistość wchodziła do teatru i ten teatr miał tę rzeczywistość oddać - powiedział Tomasz Śpiewak.

W obecnie przygotowywanym przedstawieniu grają również aktorzy pracujący przy spektaklu z 1981 roku.

- Połowa obsady aktorskiej "Oskarżonego" już jednak nie żyje. Nad naszą pracą zaczął unosić się duch ludzi, którzy brali udział w tym przedstawieniu, ale ich już nie ma. W tym sensie są to takie małe "Dziady" - powiedział Śpiewak.

"Oskarżony: Czerwiec pięćdziesiąt sześć" grany był przez kilka miesięcy 1981 roku, blisko 100 spektakli zobaczyło w sumie ponad 30 tysięcy osób. Ostatnie przedstawienie nie odbyło się: rozpoczął się stan wojenny a Cywińska została internowana. Żaden spektakl nie został zarejestrowany.

- Tomasz Śpiewak napisał tekst do momentu premiery w 1981 roku. Jego kośćcem jest fenomen zbiorowości, karnawał Solidarności, społeczeństwo, które się obudziło. Śpiewak patrzy na ten czas z perspektywy dzisiejszej i w tym tekście zadaje pytania, co się z tym fenomenem stało, co z tym zrobił stan wojenny a potem plan Balcerowicza - powiedział Brzyk.

W 2013 r. poznański teatr obchodzi podwójny jubileusz: 90 lat temu w budynku przy ul. Dąbrowskiego odbyła się pierwsza premiera teatralna, a 40 lat temu Izabella Cywińska została dyrektorem teatru, reaktywując jego działalność.

28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów im. Stalina (tak w 1956 r. nazywały się Zakłady im. Hipolita Cegielskiego) podjęli pod hasłem "Chleba i wolności" strajk generalny i zorganizowali masową demonstrację uliczną.

W wyniku dwudniowych starć na ulicach miasta - według badań IPN - co najmniej 58 osób zginęło, a kilkaset zostało rannych. Około 700 osób aresztowano. Zdaniem historyków, Poznański Czerwiec doprowadził do zmian politycznych w Polsce w październiku 1956 r.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji