Jak się państwu zdaje...
START LITERACKI Luigi Pirandella nie był zbyt udany. Zadebiutował, mając zaledwie 22 lata, opowiadaniami i wierszami. Zarówno opowiadania jak i zbiory poetyckie przeszły jednak bez echa. Pirandello - syn ziemi sycylijskiej - otrzymał staranne wykształcenie. Studiował filologię w Rzymie i w Bonn. Po studiach przyjął skromną posadę nauczyciela literatury w żeńskiej szkole, parając się jednocześnie piórem. Bez większego wszakże - jak już wspomnieliśmy - efektu.
Przełom nastąpił bezpośrednio po zakończeniu I wojny światowej. Sławę i zaszczyty - których ukoronowaniem było przyznanie pisarzowi w roku 1934 Nagrody Nobla - przyniosła twórczość dramatyczna. W roku 1917 Pirandello napisał sztukę "Tak jest, jak się państwu zdaje", która zapoczątkowała niezwykłą popularność pisarza. Spośród licznych utworów dramatycznych największy rozgłos zdobyły sztuki: "Sześć postaci scenicznych w postukiwaniu autora", "Henryk IV", "Odziać tych, którzy są nadzy" oraz "Życie, jakie ci dałem".
W obliczu tych sukcesów Pirandello porzucił nauczycielską posadę i poświęcił się wyłącznie teatrowi. Przez wiele lat był dyrektorem teatrów i reżyserem.
Jednocześnie nie zarzucił innych form literackich. Ugruntował swoją sławę jako znakomity nowelista. Napisał prawie 250 nowel, z których czerpał również tematy do swoich sztuk. Mniejszą popularność zdobyły powieści Pirandella. Do najbardziej znanych należy "Cień Macieja Pascala" oraz "Jeden, żaden, sto tysięcy".
Pirandello jest przedstawicielem tzw. weryzmu, czyli włoskiego naturalizmu. Jest, jednocześnie prekursorem literatury egzystencjalistycznej, która zrobiła tak zawrotną karierę w latach powojennych. Dramaty Pirandella odznaczają się znakomitym wyczuciem teatralnym i świetną konstrukcją. Znać w nich lwi pazur człowieka, dla którego teatr nie miał żadnych tajemnic.
Pirandello jest znany czytelnikowi i widzowi polskiemu. W roku 1958 ukazał się zbiór opowiadań włoskiego pisarza pt. ,,Czarny szal", będący świetną ilustracją tego rodzaju twórczości Pirandella. Oglądaliśmy również dramaty Pirandella na deskach teatralnych i w telewizji.
26 czerwca teatr TV wystawi sztukę pt. "Tak jest, jak się państwu zdaje". Będzie ku temu podwójna okazja: w roku bieżącym bowiem przypada stulecie urodzin Pirandella, sztuka natomiast została napisana przed 50 laty.
Zasygnalizujmy jeszcze temat sztuki: do prowincjonalnego miasteczka przyjeżdża rodzina. -"Tubylcy" głowią się nad interesującym problemem: jaka jest ta rodzina, co ci ludzie sobą reprezentują. Wyjaśnienie zawarte jest... w tytule sztuki. Podobnie jak inne utwory Pirandella, również i ten jest świetnie skonstruowany, trzymając widza cały czas w napięciu i dostarczając mu niemało emocji.
W sztuce zobaczymy: Ryszardę Hanin, Zbigniewa Zapasiewicza, Ludwika Paka, Jolantę Wołłejko, Tadeusza Bartosika, Hannę Stankównę, Aleksandrę Leszczyńską, Zygmunta Maciejewskiego, Saturnina Butkiewicza, Kazimierza Wichniarza, Krystynę Borowicz i Eugeniusza Kowalczyka. Reżyseruje - Ireneusz Kanicki.