Artykuły

Poznań. Prapremiera dramatu Maliny Prześlugi

10 listopada o godz. 19 w Malarni Teatru Polskiego w Poznaniu odbędzie się prapremiera "Kwaśnego mleka" Maliny Prześlugi w reż. Uli Kijak.

Realizacja "Kwaśnego mleka" ma związek z konkursem dramaturgicznym Metafory Rzeczywistości organizowanym przez Teatr Polski w Poznaniu - każdego roku najlepsze teksty nagrodzone w konkursie kierowane są do pełnej produkcji scenicznej i wchodzą do repertuaru Teatru. We wrześniu 2013 roku dramat Maliny Prześlugi (jako pierwszy dramat w historii konkursu) zdobył wszystkie nagrody: nagrodę główną (ex aequo), nagrodę publiczności oraz nagrodę dziennikarzy.

"Kwaśne mleko" to tragiczna historia kobiety, która nie chciała mieć dziecka, ale z pewnych względów musiała je mieć. Spektakl porusza temat pochodzenia zła - twórcy stawiają pytania o to, skąd się ono bierze? Czyją jest winą? Czy to jakaś abstrakcyjna forma błędu na poziomie biologicznym, chemicznym - komórkowym? Czy uwarunkowania społeczne? Przypadek? Boski wyrok? Czy efekt poszczególnych ludzkich wyborów, niedopatrzeń, zaniechań?

Dramat autorstwa Maliny Prześlugi powołuje do scenicznego życia Pierwszą Komórkę, Podstawową Komórkę Społeczną, Matkę Boską, Światłość, Chór Przechodniów i Chór Świętych. Wszystkie te dziwaczne postaci oferują niemal kubistyczne spojrzenie na historię Aliny, jej córki, jej Mamy oraz Mamy Mamy. Jak się jednak okazuje nawet wielość punktów widzenia nie ułatwia odpowiedzi na pytanie: Czyja to wina? Kto ponosi odpowiedzialność?

W spektaklu w reżyserii Uli Kijak występują: Teresa Kwiatkowska (Pierwsza Komórka), Dorota Kuduk (Alina), Ewa Szumska (Mama), Małgorzata Peczyńska (Mama Mamy), Andrzej Szubski (Podstawowa Komórka Społeczna), Marcela Stańko (Matka Boska), Mariusz Adamski (Światłość) oraz Chór Przechodniów i Chór Świętych. Spektakl współtworzą Dominika Skaza (scenografia i kostiumy), Maria Rumińska (muzyka), Ewa Garniec (reżyseria świateł). Autorką plakatu i programu spektaklu jest Joanna Siercha.

Prapremiera "Kwaśnego mleka" Maliny Prześlugi w reżyserii Uli Kijak odbędzie się 10 listopada 2013 o godz. 19.00 w Malarni Teatru Polskiego w Poznaniu. Kolejne spektakle: 12 i 13 listopada oraz 4 i 5 grudnia. Bilety w cenie 40 i 30 zł dostępne są w kasie Teatru (tel.: 61 852 05 41, 852 56 28, e-mail: rezerwacja@teatr-polski.pl).

Na zdjęciu: czytanie sztuki podczas Konkursu Metafory Rzeczywistości

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji