Artykuły

Częstochowa. Premiera sztuki Woody'ego Allena

Premierę rzadko grywanej sztuki Woody'ego Allena pt. "Śmierć" w przekładzie Anny Kołyszko będzie można obejrzeć w sobotę w Teatrze im. Adama Mickiewicza.

Opowiadającą o fobiach, lękach i utracie tożsamości sztukę Woody Allen napisał w połowie lat 70. minionego wieku. W 1991 roku nakręcił na jej podstawie znany film pt. "Cienie we mgle". W tej - jak pisali krytycy - "kafkowskiej komedii z gwiazdorską obsadą" zagrali m.in. Mia Farrow, John Malkovich, John Cusack.

Głównym bohaterem sztuki "Śmierć" jest mieszkający w małym miasteczku, walczący o awans w korporacji Kleinman. Pewnego dnia nagle zostaje uwikłany w poszukiwania seryjnego mordercy a jego spokojne i poukładane życie zmienia się w koszmar. Kleinman uczestniczy w zdarzeniach przypominających scenariusz filmu sensacyjnego a przy okazji dowiaduje się czegoś o sobie. "To opowiedziana z absurdalnym poczuciem humoru historia o śmierci, o mrocznej kondycji człowieka" - powiedział PAP reżyser spektaklu Waldemar Śmigasiewicz.

Śmigasiewicz, reżyser teatralny i telewizyjny, który zrealizował m.in. dzieła Witolda Gombrowicza, Fiodora Dostojewskiego, Sławomira Mrożka, Moliera, Bruno Schulza, uważa, że "nikt tak dotkliwie, od czasów Charlie Chaplina nie zestawiał powagi i śmieszności, jak Woody Allen, nikt nie ukazał tak dobitnie, jak jedno przenika drugie".

Dyrektor Teatru im. Adama Mickiewicza Robert Dorosławski podkreśla, że ta sztuka Woody'ego Allena jest bardzo rzadko grywana w Polsce. -Najczęściej pokazywane to +Bóg+ i +Zagraj to jeszcze raz, Sam+. Zdecydowaliśmy się na prezentację tego tytułu, ponieważ Waldemar Śmigasiewicz ma na to pomysł" - powiedział PAP dyrektor teatru Robert Dorosławski.

Amerykański scenarzysta, reżyser, aktor, producent, pisarz, muzyk Woody Allen (ur. 1 grudnia 1935 roku w Nowym Jorku) nakręcił ok. 50 filmów, w wielu z nich również zagrał. Jest zdobywcą ponad 130 nagród filmowych - w tym czterokrotnie otrzymał statuetkę Oscara - jednego za reżyserię i trzy za scenariusz.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji