Artykuły

Kraków. Książka o ks. prof. Józefie Tischnerze wiosną

"Jego oczami" - to tytuł książki o ks. Józefie Tischnerze, która właśnie powstaje i wydana zostanie na wiosnę przyszłego roku. Publikacja ma być uzupełnieniem filmowej produkcji o tym samym tytule.

- Pozycja będzie zawierała te fragmenty scenariusza, które nie zmieściły się w blisko dwugodzinnym filmie "Jego oczami". Chcemy, by publikacja ukazała się w marcu, w pierwszą rocznicę premiery filmu - powiedział reżyser dokumentu Szymon J. Wróbel.

W opracowywanej teraz książce znajdą się cytaty osób opowiadających w filmie o autorze "Historii filozofii po góralsku". Odbiorcy przeczytają wypowiedzi m.in. brata znanego teologa i filozofa Kazimierza Tischnera, ks. Adama Bonieckiego, bp Tadeusza Pieronka, artysty malarza Mariana Gromady.

Nie zabraknie wspomnień z planu filmowego oraz relacji z prezentacji dokumentu w różnych zakątkach Polski oraz Litwy i Turcji. W książce jest także miejsce na komentarze widzów - każdy może przesłać swoją opinię pod adresem jegooczami@gmail.com.

Tekst powstającej książki uzupełni bogaty materiał ilustracyjny.

- Podczas spotkań widzowie wielokrotnie pytali o materiały niewykorzystane w produkcji i atmosferę na planie. W końcu nikt z ekipy kręcącej film nie znał osobiście księdza profesora. Po pół roku wróciłem do materiałów, które nagrywaliśmy podczas zdjęć. Okazuje się, że skrywają one wiele niesamowitych historii, które ze względów czasowych nie zmieściły się w filmie. Materiały te pokazują postać księdza profesora z takiej strony, z jakiej pokazaliśmy ją w filmie, czyli ludzkiej, bliskiej każdemu. Przedstawiają księdza jadącego rowerem, a nie drogim samochodem - wyjaśnił reżyser.

"Jego oczami" to film dokumentalny o ks. Józefie Tischnerze, w którym Kazimierz Tischner oprowadza widza po miejscach bliskich księdzu i opowiada o nim z perspektywy młodszego o 15 lat brata. W produkcji głos zabierają także znajomi autora "Historii filozofii po góralsku". Kinowa premiera odbyła się w marcu tego roku.

Film zrealizował za własne fundusze 27-letni filmowiec i dziennikarz Szymon J. Wróbel. W pracy nad projektem, który dofinansowało Stowarzyszenie Drogami Tischnera z Łopusznej, pomogli mu młodzi ludzie związani z Krakowem i Żywiecczyzną. "Pozytywny odbiór +Jego oczami+ udowadnia, że młodzi ludzie w tym kraju i tym czasie mogą wiele, tylko trzeba im zaufać i dać szansę" - podkreślił reżyser.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji