Artykuły

Warszawa. "Ucho, gardło, nóż" po raz 200.

W Teatrze Polonia w niedzielę 3 listopada jubileuszowe, dwusetne "Ucho, gardło, nóż" - przedstawienie według powieści Vedrany Rudan w reżyserii i wykonaniu Krystyny Jandy.

To jeden z najważniejszych spektakli obchodzącego właśnie swoje ósme urodziny prywatnego Teatru Polonia.

Wstrząsający monolog kobiety, która nie może uwolnić się od dręczących ją obrazów z wojny bałkańskiej. Leżąc w łóżku przy włączonym telewizorze i pochłaniając kolejne tabliczki czekolady, opowiada nam swoje życie.

Po premierze, która odbyła się w 2005 r., recenzenci byli zgodni, że to wybitna kreacja Krystyny Jandy. "Takiej Jandy - wściekłej, wulgarnej, wyzywającej i złej - jeszcze nie widzieliście" - pisał Roman Pawłowski w "Gazecie".

Warto wspomnieć, że ten jeden z pierwszych spektakli Teatru Polonia powstawał w spartańskich warunkach. Teatr był wtedy jednym wielkim placem budowy, a Krystyna Janda prowadziła próby w przerwie między załatwianiem spraw w urzędach i pilnowaniem robotników.

Przed premierą na łamach "Gazety" tak mówiła o swojej bohaterce: "Tonka Babić to kobieta w moim wieku. Urodziła się dokładnie w tym samym roku co ja, ale w Chorwacji. Przeżyła wojnę, straciła wszystko, co kochała. Zmieniło to jej myślenie o moralności, o etyce, o szczęściu. Musi sobie wszystko na nowo ułożyć. Według zasad boleśnie zwichniętych, pozbawionych logiki. Działa jak terrorysta we własnym życiu. Jakby chciała wszystko zniszczyć, za karę, z bólu, z protestu. Bardzo poruszające i dla mnie - aktorki - nowe.

Takiej postaci nie grałam. No, może Medea... Zależało mi na tym, aby oddać klimat i język. To było zresztą najtrudniejsze. Jak powiedzieć na scenie te wszystkie brutalizmy, aby publiczność nie zajęła się tylko pierwszą warstwą słów, wyrażeń, które są niecenzuralne, często obsceniczne. Aby widzowie za tymi słowami dojrzeli emocje i stan psychiczny tej kobiety. Uznali je za niezbędny środek artystyczny".

Teatr Polonia, Scena Fioletowe Pończochy: "Ucho, gardło, nóż" według Vedrany Rudan, przekład Grzegorz Brzozowicz, adaptacja i reżyseria: Krystyna Janda, scenografia - Magdalena Maciejewska, występuje Krystyna Janda. Jubileuszowy spektakl - niedziela - 3 listopada, godz. 16. Czas trwania 120 minut z jedną przerwą.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji