Wojciech Majcherek pokieruje Teatrem Telewizji
Szefem redakcji teatru w TVP - a więc także przeniesionego do TVP Kultura Teatru Telewizji - będzie Wojciech Majcherek. Od ośmiu lat związany z TVP Kultura jako redaktor, teraz ma tworzyć roczne plany programowe i koordynować produkcję spektakli dla wszystkich anten TVP. Niedawno swoje zaniepokojenie sytuacją Teatru Telewizji wyraził Związek Artystów Scen Polskich - piszą Sebastian Kucharski i jś w Gazecie Wyborczej.
Krytyk teatralny i wieloletni pracownik Telewizji Polskiej Wojciech Majcherek, dotychczasowy kierownik redakcji teatru i literatury w TVP Kultura, zostanie kierownikiem nowo powołanej redakcji teatru odpowiedzialnej za Teatr Telewizji - potwierdziło Centrum Informacji TVP. Rzecznik prasowy TVP Jacek Rakowiecki zapewnił, że przeniesienie Teatru Telewizji do TVP Kultura nie pociągnie za sobą rezygnacji z poniedziałkowego cyklu Teatru TV na antenie Jedynki.
Niedawno swoje zaniepokojenie sytuacją Teatru Telewizji wyraził Związek Artystów Scen Polskich. Wysłał do kierownictwa telewizji pismo o tym, że najwyraźniej "Teatr Telewizji i jego zespół uznano za zbędne ogniwo w strukturze TVP, które wymaga natychmiastowej amputacji". Chodziło o to, że w lipcu połączono Agencję Filmową i Agencję Produkcji Telewizyjnej w Agencję Produkcji Telewizyjnej i Filmowej. Teatr Telewizji znalazł się poza jej strukturą.
ZASP interweniował w sprawie Teatru TV, bo nie wiadomo było, co się stanie z redakcją Teatru TV od wielu lat odpowiedzialną za produkcję spektakli. Wieloletni szef i członek kierownictwa Teatru TV Krzysztof Domagalik nie czekał na decyzje władz TVP i 1 października przeszedł na emeryturę.
Po tym liście z prezesem ZASP-u Olgierdem Łukaszewiczem spotkał się wtedy członek zarządu TVP Marian Zalewski. A na posiedzeniu zarządu TVP w tym tygodniu zapadła decyzja dotycząca redakcji teatru - postanowiono ją powołać w strukturze kanału tematycznego TVP Kultura.
W liście ZASP-u wytknięto, że TVP rezygnuje z doświadczonych pracowników, którzy przyczynili się do odrodzenia Teatru TV. W telewizji pojawiło się przekonanie, że "teatr mogą 'robić' ci sami pracownicy, którzy produkują programy publicystyczne - jednego dnia publicystykę, drugiego >Jaka to melodia?<, trzeciego reportaż, czwartego teatr".
Rzecznik TVP Jacek Rakowiecki uspokaja, że list Olgierda Łukaszewicza zbiegł się z decyzjami TVP dotyczącymi Teatru Telewizji.
- Z tych decyzji widać jasno, że obawy o "amputację" okazały się nieprawdziwe, podobnie jak nieprawdziwy w kontekście decyzji zarządu jest lęk pana Łukaszewicza, że Agencja Produkcji Telewizyjnej i Filmowej to nie najlepsze miejsce dla Teatru TV - twierdzi rzecznik. - Jednak nawet jeśli troska środowisk twórczych, w tym ZASP, o rolę i rangę Teatru TV, a także innych dziedzin kultury na antenach TVP bywa nadwrażliwa, to kierownictwo Telewizji Publicznej przywiązuje do niej i zawsze będzie przywiązywać wielką wagę. Wolimy mieć partnerów i recenzentów nadwrażliwych niż nieczułych - dodaje Rakowiecki.
Teraz przy redakcji teatru ma zostać powołane kolegium programowe, w którego skład wejdą osoby z różnych jednostek. - Z całą pewnością zaprosimy do niego także pana Krzysztofa Domagalika - zapewnia Rakowiecki.
W zawiłym komunikacie Centrum Informacji TVP czytamy, że redakcja teatru będzie:
"przygotowywała roczne plany programowe i sezonowe układy ramowe w zakresie spektakli teatralnych dla jednostek programowych spółki w uzgodnieniu z tymi jednostkami, pozyskiwała materiały literackie i inspirowała repertuar spektakli teatralnych dla jednostek programowych spółki, zamawiała produkcje wewnętrzne i zewnętrzne oraz monitorowała życia teatralne w celu pozyskiwania przedstawień teatralnych do rejestracji telewizyjnych. Przy redakcji teatru w najbliższych dniach powołane zostanie kolegium programowe, w którego skład wejdą osoby z różnych jednostek spółki, współpracujących merytorycznie i produkcyjnie przy przygotowywaniu spektakli na potrzeby TVP."
Wojciech Majcherek (ur. w 1967 r.) w latach 1990-2005 był redaktorem miesięcznika "Teatr" (od 1992 r. - sekretarzem redakcji), od 1997 r. wykłada w Akademii Teatralnej na Wydziale Wiedzy o Teatrze. Od 2005 r. pracuje w TVP Kultura. Był redaktorem 50 rejestracji i transmisji przedstawień teatralnych, zrealizowanych dla TVP Kultura w latach 2005-13. Jest autorem wielu artykułów krytycznoteatralnych oraz programów telewizyjnych z dziedziny teatru. Prowadzi blog "Nie tylko o teatrze".