Więcej niż Hans Kloss. Kręcą film o Stanisławie Mikulskim
W niedzielę przy ul. Tramwajowej powstawały zdjęcia do filmu dokumentalnego o Stanisławie Mikulskim, urodzonym w Łodzi aktorze, odtwórcy roli Hansa Klossa.
Odcinki filmu dokumentalnego są częścią cyklu "Ikony srebrnego ekranu", poświęconego gwiazdom polskiego kina. Reżyserem serii jest Jarosław Antoszczyk, łodzianin i absolwent łódzkiej szkoły filmowej.
W niedzielę przy ul. Tramwajowej powstawały zdjęcia do jednego z odcinków opowiadających o Stanisławie Mikulskim, urodzonym w Łodzi aktorze, kojarzonym głównie z rolą Hansa Klossa w "Stawce większej niż życie".
- Chcemy opowiedzieć o Stanisławie Mikulskim znacznie szerzej - tłumaczy koncepcję filmu Antoszczyk. - Choć sam fascynowałem się "Stawką większą niż życie", zdaję sobie sprawę, że jego dorobek jest znacznie większy. Dlatego opowiemy całą jego drogę aktorską: od debiutu w 1950 r. w "Pierwszym starcie" Leonarda Buczkowskiego aż do "Opętania" Stanisława Lenartowicza w 1972 r. Później Mikulski także grał w filmach, ale były to najczęściej epizody, jak chociażby w "Misiu" Stanisława Barei. Nie pominiemy także pozaaktorskich działań, np. prowadzenia przez Mikulskiego Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu.
Film Antoszczyka jest realizowany w tych samych miejscach, w których powstawały filmy z udziałem Mikulskiego. I tak w Łodzi przy ul. Tramwajowej stanął przedwojenny tramwaj, taki sam, w którym kręcono "Powrót na ziemię" w 1966 r. W niedzielę na planie był obecny jego reżyser Stanisław Jędryka. Opowiadał o pracy z Mikulskim, który był wtedy tuż przed telewizyjnym sukcesem "Stawki większej niż życie".
- To pierwotnie była historia małżeństwa żydowskiego - mówi Jędryka. - Ale że w Polsce już panowała antysemicka atmosfera zakończona nagonką w 1968 r., scenariusz został zatwierdzony, ale z uwagą, żebym nie akcentował pochodzenia bohaterów. Musiałem więc zmienić obsadę. Zdecydowałem się na Mikulskiego. Dlaczego? Na próbnych zdjęciach zobaczyłem w nim wiarygodność i skupienie. Pomyślałem, że gra jak amerykański aktor. Film został przyjęty z rezerwą, ale po latach stwierdzam, że bardzo go cenię.
W filmie oprócz Mikulskiego, który zaprosił ekipę m.in. na swoją działkę na Mazurach, wystąpią m.in. Beata Tyszkiewicz, Ewa Szykulska, Emil Karewicz i Tadeusz Chmielewski.
Kilkuodcinkowy dokument zostanie wyemitowany w okolicach 1 maja przyszłego roku z okazji 85. urodzin Mikulskiego.