Auto da fe według Miśkiewicza
Auto da fe, którego premierę zobaczymy w Starym Teatrze 23.06 o godz. 18, to pierwsza z ośmiu części projektowanego przez Eliasa Canettiego cyklu Komedii ludzkich pomyleńców. Powieść jest zapisem tego, co dzieje się z umysłem wybitnego sinologa Piotra Kiena, głównego bohatera powieści, pod wpływem docierających z zewnątrz impulsów, wewnętrznych przeczuć, realnych i wyimaginowanych zagrożeń. W ramach zabawnej i upiornej zarazem fabuły Canetti opisuje stan, w którym kontakt jednostki ze światem powoduje stopniowe zatracenie jej cech indywidualnych i w rezultacie doprowadza ją do samounicestwienia.
Inspiracją dla Pawła Miśkiewicza, autora adaptacji i reżysera spektaklu, było najważniejsze dzieło Canettiego Masa i władza. Canetti pod wpływem osobistych doświadczeń całe życie poświęcił próbie zrozumienia mechanizmów działania masy w historii i w życiu jednostki. W Auto da fé bardzo wyraźne są ślady długoletnich studiów autora na temat istoty tłumu.
Pierwsza część jest nie tyle opowieścią o wybitnym naukowcu i jego gospodyni, ale przede wszystkim pojedynkiem dwóch racji, dwóch światopoglądów, dwóch teatrów. W drugiej części dochodzi do bezpośredniego dotknięcia rzeczywistości przez głównego bohatera, który trafia do „Idealnego Nieba”, przypominającego rodzaj schronu czy też kościoła będącego pozostałością po katastrofie. Kien spotyka tam ostatnich mieszkańców obłąkanej rzeczywistości, po której oprowadza go garbus Fischerle. Historia ta przedstawiająca w pierwszej części starcie dwóch światów Kiena i Teresy, w drugiej zaczyna żyć własnym życiem, wykoślawia się, rozrasta i obejmuje ludzkie obsesje i obłędy.
Autorką scenografii jest Barbara Halicka, muzyki zespół „o. Grandier”, który zagra „na żywo”, zaś światła zrealizowała Jacqueline Sobiszewski. W przedstawieniu zobaczymy: Iwonę Bielską, Jana Peszka, Ewę Ciepielę, Elżbietę Karkoszkę, Teresę Pawłowicz, Krzysztofa Globisza, Piotra Grabowskiego, Mieczysława Grąbkę, Andrzeja Hudziaka, Zbigniewa Józefczaka, Zbigniewa Kosowskiego i Piotra Skibę (gośc.).