Artykuły

Doskonała opowieść o niedoskonałych kochankach O miłości, czyli cierpieniach

"Konstelacje" w reż. Adama Sajnuka w Teatrze Polonia w Warszawie. Pisze Sylwia Krasnodębska w Gazecie Polskiej.

"Konstelacje" to najbardziej znana sztuka brytyjskiego dramatopisarza Nicka Payne'a, która wystawiana była m. in. w londyńskim Royal Court Theatre. Polska wersja w reżyserii Adama Sajnuka z Marią Seweryn i Grzegorzem Małeckim w rolach głównych jest bez wątpienia dużym sukcesem i dowodem na tof że polski teatr komercyjny radzi sobie znakomicie!

Redbad Klijnstra, holenderski aktor mieszkający i pracujący w Polsce, był zaskoczony, gdy zobaczył, że w naszym kraju teatry okupują ludzie młodzi (w Holandii teatralny target jest podobny do polskiego operowego). Na takich spektaklach jak "Konstelacje" w Teatrze Polonia duża liczba widzów w wieku od 20 do_40 lat nie dziwi. Nie dziwi też wypełniona po brzegi widownia.

Przedstawienie próbuje odpowiedzieć na pytanie o wpływ błahostek na nasze losy.

Nie oznacza to jednak, że zawsze są ze sobą i zawsze im po drodze. Ona jest fizykiem kwantowym, on pszczelarzem. Naukowa pasja prowadzi ją do wielu refleksji nad ludzkim losem. Czy jest on zapisany w gwiazdach, jakie jest znaczenie przypadku w naszym życiu, jaki jest wpływ błahostek na nasze losy?

Mamy tu z jednej strony komedię, w której aktorzy przedstawiają nam różne wersje tego samego wydarzenia. Ale i dramat, gdy

przychodzi dla związku trudny czas próby i zmierzenia się z niewyobrażalnym cierpieniem. Na to cierpienie należy szczególnie zwrócić uwagę. Ono nie tylko sprowadza nas na ziemię w przerwach między miłosnymi uniesieniami kochanków. Ono jest czymś, co odróżnia teatr od odrealnionej serialowej czy filmowej papki idealizującej miłość. Ono dopiero daje nam poczuć, czym naprawdę jest, a może powinna być miłość.

Dzięki znakomitym kreacjom Marii Seweryn i Grzegorza Małeckiego widz bez trudu daje się ponieść wirom namiętności i uderzeniom brutalnej rzeczywistości. "Konstelacje" to doskonała współczesna opowieść o miłości.

- Naszym sukcesem będzie, jeżeli nasi widzowie wyjdą na ulicę Piękną i pl. Konstytucji z Teatru Polonia przytuleni - mówił w wywiadzie dla "Codziennej" Małecki tuż przed sierpniową premierą spektaklu. Chyba się udało.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji