Artykuły

Łódź. Cezary Grabarczyk, Marek Belka i inni na jubileuszu Jaracza

W sobotę prapremierę "kapliczki.pl", spektaklu w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, poprzedziła uroczysta gala z okazji 125-lecia sceny polskiej w Łodzi, podczas której pracownicy Teatru im. Stefana Jaracza otrzymali odznaczenia i medale. Na uroczystość przybyli ludzie kultury i politycy.

Stała scena polska w Łodzi rozpoczęła działalność 6 października 1888 r. Teatr mieścił się najpierw przy ul. Piotrkowskiej 67, a następnie przy ul. Cegielnianej 63 - dziś ul. Jaracza 27. Teatr im. Stefana Jaracza jest kontynuatorem tej tradycji. Z tej okazji w sobotę miała miejsce uroczysta gala jubileuszowa połączona z prapremierą spektaklu w reżyserii Mikołaja Grabowskiego - "Kapliczka.pl, czyli wszystko dawniej szło lepiej jak teraz".

Wśród gości wieczoru znalazło się wiele osobistości ze świata polityki i sztuki. Na widowni zasiedli m.in. Cezary Grabarczyk, wicemarszałek sejmu, Marek Belka, prezes Narodowego Banku Polskiego, Edward Chudzik, zastępca dyrektora ds. organizacyjno-prawnych Narodowego Centrum Kultury, Jacek Olbrycht, dyrektor generalny Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, czy Zdzisław Pietrasik, wieloletni kierownik działu Kultura w tygodniku "Polityka".

Dziś Teatr Jaracza jest największym teatrem w Polsce: posiada trzy sceny w siedzibie i cztery regionalne. Dyrekcja nie zamierza na tym poprzestać.

- Marzenia nic nie kosztują, ale na wszelki wypadek zapisaliśmy je w strategii rozwoju teatru - mówił Wojciech Nowicki, dyrektor "Jaracza", o planach rozwoju. - Letnia scena teatru z adekwatnym letnim repertuarem to jedno z tych marzeń. W końcówce lat 40. i na początku 50. Teatr im. Stefana Jaracza posiadał stałą scenę w Warszawie, może więc regionalna scena teatru w stolicy nie jest marzeniem nie do spełnienia.

- Miałabym jeszcze jedno - żeby ul. Jaracza stała się aleją gwiazd teatru polskiego - powiedziała Iwona Śledzińska-Katarasińska, posłanka Platformy Obywatelskiej i przewodnicząca sejmowej komisji kultury. - Teatr Jaracza jest nie tylko największym teatrem w Polsce. Jest jednym z najlepszych.

W sobotni wieczór przyznano członkom łódzkiego zespołu prezydenckiego odznaczenia. Wojciech Nowicki został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a Waldemar Zawodziński, dyrektor artystyczny, i Bronisław Wrocławski, aktor, Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski.

Ponadto Złoty Krzyż Zasługi otrzymała aktorka Barbara Marszałek. Srebrne Krzyże Zasługi - aktorki Bogusława Pawelec-Małek i Zofia Uzelac oraz aktor Andrzej Wichrowski. Brązowym Krzyżem Zasługi został odznaczony aktor Mariusz Siudziński.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji