Artykuły

Łódź. Obchody jubileuszu 125-lecia Teatru im. Jaracza

Prapremiera spektaklu "Kapliczka.pl czyli wszystko dawniej szło lepiej jak teraz" w reż. Mikołaja Grabowskiego była głównym wydarzeniem sobotnich uroczystości z okazji jubileuszu 125-lecia Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.

Przedstawienie poprzedziła uroczysta gala z udziałem m.in. wicemarszałka Sejmu Cezarego Grabarczyka, parlamentarzystów, przedstawicieli ministerstwa kultury i władz województwa oraz artystów związanych z tą sceną. Grabarczyk odczytał list od marszałek Sejmu Ewy Kopacz, która przekazała całemu zespołowi gratulacje i wyrazy uznania za "tak znaczącą obecność teatru w polskiej kulturze".

Wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska wręczyła przyznane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego ordery i odznaczenia. Dyrektor sceny Wojciech Nowicki odznaczony został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, a Krzyżami Kawalerskimi Orderu Odrodzenia Polski zostali uhonorowani szef artystyczny Teatru Waldemar Zawodziński i wybitny aktor Bronisław Wrocławski.

Dyrektor Nowicki podkreślił, że Teatr im. Jaracza to największy teatr dramatyczny w Polsce, posiadający trzy sceny w swojej siedzibie w Łodzi i cztery w regionie. Podkreślił, że nie zapominając o wielkiej tradycji, stara się tworzyć teatr współczesny, teatr przyszłości dzięki takim twórcom jak: Mariusz Grzegorzek, Jacek Orłowski, Agata Duda-Gracz czy Mikołaj Grabowski.

Grabowski jest reżyserem i autorem scenariusza przedstawienia "Kapliczka.pl czyli wszystko dawniej szło lepiej jak teraz", którego prapremiera uświetniła jubileusz. Spektakl powstał na podstawie tekstów: "Pamiątki Soplicy" Henryka Rzewuskiego i "Opis obyczajów" ks. Jędrzeja Kitowicza, którzy z zupełnie innych punktów widzenia opisywali XVIII-wieczną Polskę.

Rzewuski pisał o cnotach narodu i jego nieskazitelnym wizerunku z przeszłości, który jest zatruwany wpływami z zagranicy. Kitowicz z kolei opisywał zrywanie sejmów, "psucie sprawiedliwości" na trybunałach i żarty z procedur sądowych. Spektakl to swoisty dwugłos o Rzeczpospolitej.

- Dość trudno było mi znaleźć tam jeszcze tematy, które byłyby świeże we mnie i jednocześnie korespondujące z dzisiejszymi czasami. Ale zestawienie Kitowicza i Rzewuskiego - autorów opisujących praktycznie ten sam okres i tak samo przejętych i zachłyśniętych Polską, szczególnie Polską Augusta III Sasa - jest bardzo ciekawe. Długo dochodziłem jednak do tego, żeby stworzyć scenariusz - mówił na konferencji poprzedzającej premierę Grabowski.

Z okazji jubileuszu w teatrze otwarta została wystawa fotografii "Niezapomniane. Od Krasnowieckiego do Zawodzińskiego", która przypomina najważniejsze powojenne inscenizacje zrealizowane na deskach tej sceny, przygotowano też sesję naukową "Teatr Jaracza w Łodzi - pomiędzy klasyką i współczesnością".

Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi jest jednym z najstarszych teatrów w kraju. Powstał jako stała scena polska w 1888 roku z inicjatywy Łucjana Kościeleckiego. Pracowali w nim m.in. Aleksander Zelwerowicz, Leon Schiller, Stanisława Wysocka, Karol Adwentowicz, Stefan Jaracz, Bolesław Leśmian, Władysław Krasnowiecki, Ludwik Solski, Juliusz Osterwa, Lidia Zamkow, Janusz Warmiński, Jerzy Grzegorzewski. Na tej scenie występowali m.in. Andrzej Łapicki, Aleksander Bardini, Jadwiga Chojnacka, Jacek Woszczerowicz czy Zofia Mrozowska.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji