Artykuły

Lublin. 500 razy "Jaś i Małgosia"

Przez piętnaście lat Teatr im. Hansa Christiana Andersena zagrał bajkę Jana Brzechwy "Jaś i Małgosia" [na zdjęciu] 500 razy! Jubileuszowy spektakl wypada w niedzielę [16 października]. Od początku, we wszystkich przedstawieniach Jasia i Małgosię gra Bożena Dragun.

W "Jasiu i Małgosi" nie widać jej twarzy, tylko dwie małe, kolorowe lalki pacynki - Jasia i Małgosię, dzieci bajkowego drwala, które wędrując po lesie, natknęły się na wilka i wiedźmę. Od premiery - 27 października 1990 roku pani Bożena grała we wszystkich 500 przedstawieniach. Jest kielczanką, do teatru w Lublinie trafiła po szkole lalkowej w Białymstoku. Czy ktoś kiedyś przestraszył się wiedźmy? - Nie, bo nie straszymy dzieci. One boją się akurat tyle, ile powinny się bać - opowiada. Zresztą wiedźma, a gra ją teraz Mikołaj Grabowski, z czerwoną maską, jakby od przypalania na ogniu, zawsze szybko wciąga dzieci do zabawy. Zdarzyło się jednak, że to dziecięca publiczność na chwilę przeraziła aktorów.

- Graliśmy raz w jakiejś sali dla 400 maluchów. Kiedy narrator na finał powiedział, że "koniec już zabawy, chodźcie do mnie bez obawy", w stronę malutkiej scenki ruszyło 400 dzieciaków. Nie było, gdzie uciekać! - śmieje się pani Bożena.

Lecz narrator Marian Kłodnicki, z wielkim nochalem i w ogromnych okularach, ma zawsze ukrytą w pelerynie czarodziejską laskę, którą powstrzymał dziecięcą lawinę. To zawodowiec w graniu w "Jasiu i Małgosi", jest drugi po pani Bożenie.

- Trudno dokładnie policzyć, ale zagraliśmy tę bajkę dla co najmniej 35 tysięcy dzieci - wylicza Jacek Dragun, prywatnie mąż pani Bożeny. W "Jasiu i Małgosi" występuje od ponad dziesięciu lat, wcielając się w postać łagodnego, śpiewającego wilka. Uroda spektaklu polega na tym, że dzięki prostocie kostiumów, masek, lalek oraz scenografii podpowiada dzieciom, jak same mogą bawić się w teatr. Dlatego spektakl tak długo nie schodzi z afisza.

Bajka Jana Brzechwy jest pastiszem typowej baśni braci Grimm o dzieciach wysłanych przez złych rodziców do lasu. Dzieci więzi Baba Jaga, lecz one pokonują wiedźmę, po czym palą ją w piecu... Brzechwa zmienił ten baśniowy horror w zabawną, dydaktyczną historię o kłócącym się rodzeństwie.

500. spektakl "Jasia i Małgosi" Teatr im. H.Ch. Andersena zagra w niedzielę 16 października o godz. 12. Przedstawienie wyreżyserował Lech Chojnacki, a scenografia jest projektu Jana Zielińskiego. Obaj stworzyli kilka wariantów tego spektaklu, granego w różnych polskich teatrach lalkowych. Z okazji 500. spektaklu na dzieci czeka słodka niespodzianka, dzięki uprzejmości firmy cukierniczej "Solidarność".

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji