Artykuły

Szczecin. Jesień operowa

Dwie jednoaktowe opery werystyczne pełne emocji i ludzkich dramatów (miłość, zazdrość, nienawiść) -"Rycerskość wieśniacza" i "Pajace" - to pierwsza w nowym sezonie premiera Opery na Zamku.

Tradycyjnie obie opery prezentowane są w ramach jednego teatralnego wieczoru: utwory łączy podobne libretto i styl muzyczny. Po wielkich dziełach Giuseppe Verdiego ("Otellu" i "Falstaf-fie") we włoskim teatrze operowym zaczęto postulować zbliżenie librecistów i kompozytorów do codzienności i "zwykłych ludzi". Scenę zaczęły zapełniać postaci z ludu: szewcy, cyrkowcy, wieśniacy... Ale też artyści ("Tosca" i "Cyganeria" Pucciniego, "Andrea Chenier" Giordano - o poecie w czasach rewolucji francuskiej).

Zmienił się też sposób śpiewania: dopuszczono okrzyki, fragmenty mówione, słowem wszystko, co mogłoby podkreślić prawdziwość, wręcz naturalizm przeżyć.

Szczecińską premierę od strony teatralnej przygotowuje Wiesław Górski, zaś muzycznej - Jacek Kraszewski. W czwartkowym i Sobotnim (15 października, g. 19) przedstawieniu "Pajaców" weźmie udział ceniony w Europie polski baryton Marcin Bronikowski - zaśpiewa rolę Silvia.

Premiera to nie jedyne zamierzenia Opery na Zamku tej jesieni. Ruszył projekt "Opera Pomerania", którego pierwszą odsłoną jest "Operobus" - jego celem jest umożliwienie mieszkańcom Zachodniopomorskiego swobodnego udziału w spektaklach operowych i operetkowych wystawianych przez jedyną w regionie scenę muzyczną. Od minionej soboty do końca sezonu specjalna linia autobusowa będzie wiodła przez Szczecinek, Borne Sulinowo, Czaplinek, Złocieniec, Drawsko Pomorskie, Węgorzyno, Chociwel ze stacją końcową w Szczecinie (i z powrotem).

Najbliższy "Operobus" wyruszy 22 października (ze Szczecinka o godzinie 15) na przedstawienie "Rycerskości" i "Pajaców". Telefonicznej rezerwacji biletu w kasie Opery na Zamku (091 4 888 333) można dokonać nie później niż pięć dni przed spektaklem. Dokonując rezerwacji należy się posłużyć hasłem "Operobus", podać imię i nazwisko oraz miejscowość. Rezerwacja biletu w kasie Opery na Zamku uprawnia jednocześnie do skorzystania z odpłatnego przejazdu "Operobusem". Przez całą podróż widzom towarzyszyć będzie pilot, który zadba o stronę organizacyjną przejazdu i pobytu w operze.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji