Artykuły

Królowa i Szekspir

Jutro (18 marca) o godz. 19 w Te­atrze Nowym odbędzie się prapre­miera polska sztuki "Królowa i Szek­spir" według Esther Vilar w reż. Gra­żyny Dyląg.

Wszystko dzieje się podczas wie­czoru i nocy w 1603 roku na zamku w Richmond, gdzie przebywa królo­wa Anglii Elżbieta. Tej nocy monarchini zamierza połknąć truciznę. Za­prasza kilka ważnych osób, by byli świadkami tej szczególnej chwili. Chodzi o jej siostrzeńca i następcę tronu, infantylnego króla Szkocji Ja­kuba VI, spragnioną scenicznej sła­wy lady Southwell oraz arcybiskupa Whitgifta, którego królowa zbulwer­suje opowieściami dotyczącymi jej życia erotycznego.

Wśród gości nie mogło zabraknąć dramatopisarza wszech czasów Wil­liama Szekspira. Królowa ceni jego wielkość i geniusz. Elżbieta nie wie­rzy w nieśmiertelność duszy. Pokła­da jednak ufność w nieśmiertelność dzieła Szekspira. Dla niego włoży po raz ostatni królewskie stroje.

Esther Vilar autorka sztuki "Kró­lowa i Szekspir" jest niemiecko-argentyńską pisarką i lekarką. W 1980 roku wydała prowokacyjną książkę "Starość jest piękna", w której zaata­kowała nadmierne promowanie mło­dości i jej kult wszechobecny w kulturze Zachodu. Światową sensację wywołała dwa lata później powieść "Amerykańska papieżyca" - dzieło o roli kobiety w Kościele katolickim. Ogromne zainteresowanie wzbudziły także jej dramaty Vilar "Speer" oraz "Podróż lady Astor".

Reżyserka spektaklu Grażyna Dy­ląg jest absolwentką PWST w Krako­wie. Od 18 lat przebywa za granicą głównie w Niemczech i w Austrii. Reżyserowała "Emigrantów" i "Pie­szo" Sławomira Mrożka, "Białe mał­żeństwo" Tadeusza Różewicza, a w przygotowaniu jest "Iwona księż­niczka Burgunda" Witolda Gombro­wicza w Teatrze Narodowym w Wei­marze.

W przedstawieniu "Królowa i Szekspir" gościnnie w roli Elżbiety wystąpi Iwona Bielska. W pozo­stałych rolach zobaczymy: Katarzy­nę Krzanowską, Tomasza Karolaka, Ireneusza Kaskiewicza oraz Mariu­sza Saniternika. Scenografia jest dziełem Tomasza Polasika, kostiumy przygotowała Elżbieta Terlikowska, choreografię Wojciech Misiuro, a muzykę napisał Jerzy Adam No­wak.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji