Artykuły

Szczecin. Bohaterowie z Twin Peaks na scenie

"Diabeł" w reż. Radosława Rychcika w Teatrze Współczesnym będzie snem o serialu "Miasteczko Twin Peaks".

Na scenę powrócą Laura Palmer (Joanna Matuszak), jej matka Sara (Iwona Kowalska), ojciec Leland (Grzegorz Młudzik) i demoniczny Bob (w tej roli Arkadiusz Buszko). Obrazy, które pamiętamy z "Miasteczka Twin Peaks", ale też - "Egzorcysty" Williama Friedkina (Grażyna Madej gra opętaną dziewczynkę z "Egzorcysty") i chłopiec z "Lśnienia" Stanleya Kubricka (w tej roli młody aktor amator, znaleziony specjalnie na potrzeby przedstawienia).

Jak informują materiały promocyjne Teatru Współczesnego oryginalny scenariusz spektaklu Radosława Rychcika to prowadzona z przymróżeniem oka podróż do naszej wyobraźni zasiedlonej przez hollywoodzkie opowieści, w której ważne miejsce zajmuje wyobrażenie dobra i zła

Pomysł na spektakl "Diabeł" powstał jako konsekwencja spektaklu, który zrobiłem wcześniej razem zresztą z obecnym tutaj w obsadzie Tomkiem Nośnickim w Teatrze Nowym w Krakowie - mów reżyser. - Ten pierwszy spektakl nosił tytuł "Bóg" zatem ten drugi nosi tytuł "Diabeł" no i jest, że tak powiem domknięciem pewnej mitologicznej opowieści. W pewnym momencie zadałem sobie pytanie kto jest, że tak powiem moim diabłem, wróciłem wspomnieniami do wielce traumatycznych chwil kiedy to w latach 90-tych Telewizja Polska emitowała serial "Twin Peaks" i zdałem sobie sprawę, że właściwie do teraz mam problem ze scenami z tego serialu, w których pojawia się postać Boba. Okazało się że nie tylko ja mam takie doświadczenia, o wiele więcej osób które w zasadzie milczały do tej pory ma takie same, że w zasadzie nas jest bardzo dużo tych którzy po prostu boimy się Boba, stąd też pomysł żeby o diable opowiedzieć na motywach serialu "Twin Peaks". Myślę, że chodzi tu o coś ważniejszego czyli o szczecińskie dusze. Kto przyjdzie tutaj na spektakl ma szansę zostać zbawiony. Albo opętanym właściwie to można wybrać. .

Spektakl ściąga na siebie uwagę też osobą reżysera, który wymieniany jest wśród gorących nazwisk w polskim teatrze. Rychcik urodził się 1 stycznia 1981 r. w Ciechanowie. Skończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Zbierał doświadczenia asystując Krystianowi Lupie. Debiutował w 2008 r. w Starym Teatrze "Formą przetrwalnikową" według internetowego dziennika Kasi Kosteckiej, lekarki szukającej zawodowego szczęścia w Anglii. "Forma..." była częścią przedstawienia "Blogi.pl". W tym samym roku wystawił "Versus. W gęstwinie miast" Bertolta Brechta (dla Teatru Nowego w Krakowie), który wpisał w ringowy pokaz. W "Samotności pół bawełnianych" Bernarda-Marii Koltesa (2009, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach) pojawiły się elementy koncertu - na żywo grała formacja Natural Born Chillers. Trzy te przedstawienie gościły na Kontrapunkcie. Na "Samotności..." część publiczności ogłuszona rockowymi dźwiękami wyszła.

W adaptacji "Madame Bovary" Gustawa Flaubera dla Teatru Dramatycznego im. Gustawa Holoubka w Warszawie można było znaleźć formalne chwyty odwołujące się do operowych inscenizacji Roberta Wilsona i Petera Greenwaya.

Radosław Rychcik otrzymał wiele nagród teatralnych, m.in. główną nagrodę na 13. Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach - za reżyserię przedstawienia "Łysek z pokładu Idy" w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu (wystawionego pod ziemią w kopalni).

W "Diable" za scenografię nawiązującą do czerwonego pokoju z Miasteczka Twin Peaks, kostiumy i światło odpowiedzialna jest Anna-Maria Kaczmarska. Muzyka to dzieło Michała Lisa i Piotra Lisa.

Na premierę w niedzielę o godz. 19 na dużej scenie Teatru Współczesnego bilety wyprzedane. Kolejne spektakle we wtorek, 20, 26-27 października. Bilety w cenie 33 - 21 zł.

Pracownia

X
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się.
Trwa wyszukiwanie

Kafelki

Nakieruj na kafelki, aby zobaczyć ich opis.

Pracownia dostępna tylko na komputerach stacjonarnych.

Zasugeruj zmianę

x

Używamy plików cookies do celów technicznych i analitycznych. Akceptuję Więcej informacji